A 10 gigawatt energiateljesítményű napelempark
300 négyzetkilométernyi területen helyezkedik majd el,
ami több, mint Budapest alapterületének a fele.
A napelempark gigantikus adottságait a területen kedvező éves napsütéses óraszám miatt jelölték ki Ausztrália Északi területén.
A napelempark 9 millió, tetőre helyezhető fotovoltaikus panel egyenértékével felérő teljesítményű
napelemből áll majd össze.
A megtermelt napenergiát egy 30 gigawattóra kapacitású akkumulátorban tárolnák, mialatt szétosztják a napi fogyasztási igények függvényében.
A napelemparkból a belföldi áramellátás mellett egy 800 kilométeres nagyfeszültségű felsővezeték indul majd Indonézia felé, mely - szintén az Északi területen - Darwinnál fog bebújni a tengerbe, hogy 3700 kilométer múlva elérje Szingapúrt.
A Sun Cable, azaz Napkábel névre hallgató tenger alatti kábel projektje, melyre már 2018-ban megalakult egy szingapúri cég, összesen mintegy 16 milliárd dollárt (közel 5000 milliárd forintot) emészt majd fel.
A Napkábel ötször hosszabb lesz, mint a világ jelenleg épülő leghosszabb ilyen kábele, a 720 kilométeres brit-norvég északi-tengeri összeköttetés, mely a tervek szerint 2021-ben készül el.
A hatalmas napelemes beruházásnak, melyet Ausztrália az ASEAN-nal (Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége) együttműködésben valósít meg, most megszületett az építési terve, melyben kijelölték a végdátumnak 2027-et.
A gigantikus építkezés mintegy 1500 munkahelyet teremt majd az építési fázis során, és mintegy 350 munkahelyet a későbbi működtetése során.
A projekt fő költségeit és egyúttal fő kihívásait a nagy távolságra történő energiaszállítás jelenti, ami, - tekintettel arra, hogy ez a legnagyobb ilyen vállalkozás lesz bolygónk történetében -, további, ma még lakatlan területek benépesítése során is irányadó lehet a Föld más övezeteiben.
Forrás: Oilprice.com