A 28 millárd eurónak, azaz több mint 10 ezer milliárd forintnak megfelelő nigériai állami büdzsé mintegy 20 százalékkal magasabb, mint az előző évben volt.
Nigéria a Szaharától délre eső régió legnagyobb olajkitermelő állama, gazdasága egyoldalúan függ a fekete arany árától. Az ország - sok más államhoz hasonlóan - komoly recesszióba zuhant 2020-ban, főként azért, mert a koronavírus-járvány rég nem látott mélypontra lökte az olajárakat.
A Nemzetközi Valutaalap számításai szerint a GDP csökkenése 5,4 százalék volt 2020-ban, a kormányzat ennél kedvezőtlenebb, 8,9 százalékos mértékkel számol. A Világbank prognózisa szerint, a gazdasági zuhanás következtében nagyjából ötmillióval nő majd a szegények száma Afrika legnépesebb államában.
A helyzetet nehezíti, hogy az ország törvényes fizetőeszköze, a naira, jelentősen veszített értékéből, részben az olajválságnak köszönhetően.
A gazdasági zuhanást ugyanakkor a pénzügyi kormányzat a pénz tudatos leértékelésével próbálta csökkenteni, ám ez megnövelte az inflációt. Péládul 2020 októberében az élelmiszerárak 17 százalékkal nőttek.
A helyzetből az elemzők szerint a gazdasági növekedés beindítása adhaja meg a kilábalás esélyét, aminek a rekordösszeget jelentő büdzsé lehet az egyik alapja.