Különleges, kísérleti tejüzem kezdte meg működését a kenguruk földjén

tejüzem
Vágólapra másolva!
A klímaváltozás hatásai miatt számos országban - például Ausztráliában - kiemelt figyelmet fordítanak az agrárszektorban jelentkező károsanyag-kibocsátásra, ezért több kezdeményezés indult a fenntartható élelmiszerellátás megteremtésére. A kenguruk földjén több "okosgazdaságot" is létrehoztak, melyek közül a gippslandi Ellinbank SmartFarm jár az élen az innovációkat tekintve.
Vágólapra másolva!

Az ausztrál kormány 115 millió dollárt költött egy olyan agrárstratégia kidolgozására, melynek célja a hatékony termelés mellett a károsanyag-kibocsátás minimalizálása. Ennek eredménye a gippslandi Ellinbank SmartFarm, mely a zéró széndioxid-kibocsátást kívánja elérni - írja a Magyar Mezőgazdaság a Dairy Herd információi alapján.

Az egész ausztrál tejipart magában foglaló "Meat and Livestock Australia" program egyébként azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ra széndioxid-semlegessé válik.

Ausztráliát nemrégiben intenzív aszály és rendkívüli hőség sújtotta, ami még inkább a fenntartható gazdálkodás megerősítését ösztönzi a mezőgazdaságban. Ennek érdekében a kormány államilag finanszírozott "okos gazdaságokat" hozott létre, melyek a mezőgazdasági üzem integrációjának megértésében és az agrártechnológia új alkalmazásainak fejlesztésében segítenek.

A program keretében létrehozott gippslandi Ellinbank 231 hektáros, 500 tehenű okos gazdasága Ausztrália vezető tejipari innovációs létesítményének számít. A SmartFarm olyan technológiákat tartalmaz, amelyek javítják a legelőtermelést, illetve a kiegészítő takarmányozási rendszerekhez kapcsolódóan optimalizálják a kiosztást és a hasznosítást a tejelő állományok termelékenységének javítása érdekében.

Az Ellinbank egyik ambiciózus célja, hogy a világ első széndioxid-semleges tejüzemévé váljon.

Ezt a metán-kibocsátás csökkentésével, valamint a műtrágya és a trágya kezelésének javításával kívánják elérni. Ezen felül a gazdaság működéséhez szükséges elektromos áramot alternatív úton, a nap, szél, vízenergia és biológiai emésztés felhasználásával állítanák elő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!