A 18 leggazdagabb afrikai vagyona a Forbes becslései szerint átlagosan 4,1 milliárd dollárt tesz ki, ami 12 százalékkal magasabb az előző évinél. A növekedés nem kis részben annak volt köszönhető, hogy tavaly szárnyaltak a részvényárfolyamok a nigériai tőzsdén. Ott forognak ugyanis a kontinens több szupergazdagja által birtokolt cégek papírjai.
Immár sorozatban tizedik éve a nigériai Aliko Dangote áll a Forbes által összeállított ranglista élén, 12,1 milliárd dollárra taksált vagyonával.
Az előző esztendőhöz képest ez 2 milliárd dolláros növekmény, ami elsősorban a legértékesebb befektetésének tartott Dangote Cement cég papírjainak mintegy 30 százalékos emelkedésének tudható be.
A képre kattintva, galériánkban megtekintheti Afrika további kilenc leggazdagabb üzletemberét:
A második leggazdagabb az egyiptomi Nassef Sawiris, akinek legnagyobb befektetését az Adidas sportszergyártóban birtokolt 6 százalékos részesedése jelenti. Harmadik a dél-afrikai Nicky Oppenheimer, aki annak idején mesés részedést örökölt a DeBeers gyémántipari cégben, amely 2012-ig az irányítása alatt állt. Majd ugyanebben az évben a családja tulajdonában lévő 40 százalékos üzletrészt 5,1 milliárd dollárért eladta az Anglo-American bányászati óriásvállalatnak.
A tavalyi év legnagyobb nyertese a cementipari mogul, Abdulsamad Rabiu,
amit főként annak köszönhető, hogy az üzletember fő érdekeltségének, a nigériai tőzsdén jegyzett BUA Cement Plc. részvényeinek ára a múlt évben megduplázódott. Így vagyona elképesztő mértékben, 77 százalékkal, 5,5 milliárd dollárra emelkedett.
Persze a kontinens legvagyonosabbjai között voltak nagy vesztesek is a múlt évben. Világszerte a legismertebb közülük a 2013. óta a leggazdagabb afrikai nőnek számító, angolai Isabel dos Santos, akinek sikkasztás és pénzmosás miatt a bíróság Angolában és Portugáliában is befagyasztotta a vagyonát. A Forbes úgy becsüli, hogy dos Santos pénzeszközei ezzel gyakorlatilag lenullázódtak.
A 18 leggazdagabb afrikai egyébként összesen hét országot képvisel, öten-öten egyiptomiak, illetve dél-afrikaiak, továbbá három nigériai és két marokkói található közöttük.
A Forbes azokat vette figyelembe a ranglista összeállításakor, akik vagy valamelyik afrikai országban tartózkodnak életvitelszerűen, vagy ilyen országban folytatják a gazdagságuk első számú forrásául számító üzleti tevékenységüket..
Ahogy az Origo ebben a cikkében bemutatta, a tavaly kezdődött koronavírus-járvány alatt számos nagyon gazdag ember tovább növelte vagyonát, elsősorban azért, mert olyan üzleti tevékenységet folytat, amire a pandémia megnövelte a kereslete. A világ leggazdagabb embereinek listájáról tízen közel 450 milliárd dollárnyi vagyont gyűjtöttek 2020-ban, ahogy az üzleteik a vártnál is jobban teljesítettek a lezárások és a pénzügyi piacok átalakulása alatt.