A világjárvány teljesen átalakította a klasszikus munkaidőkben végzett irodai munka fogalmát. A röghöz kötés helyett mára egyre több dolgozó választja a vándorló életmódot, és gyakran távoli országok kávézóiból, strandjairól jelentkeznek be a reggeli munkakezdéskor.
Noha a digitális nomádok élvezik a szabadság és a rugalmasság előnyeit, hátrányként sokszor említik a magányt és a gyorsabb kiégést.
Szintén kihívásokat vethet fel a nemzetközi egészségbiztosítás fenntartása, és a munkavízum megszerzése.
Ugyanakkor főként
az informatikai és pénzügyi szektorban dolgozók előszeretettel tekintenek bázisként olyan országokra,
ahol melegebb az időjárás, nyugodtabb az életmód, és gyakran vonzó adórendszerek állnak rendelkezésre.
Daniel Goebel, a Malta Digital Nomad Association társalapítója elmondta:
2019 végéig a digitális nomád trendet valamiféle hippi mozgalomnak tekintették. A pandémia megjelenésével viszont 10 éves ugrást tettünk a jövőbe azzal, hogy sokaknak otthon kell dolgoznia, és az otthon valójában bárhol lehet."
Az MBO Partners amerikai üzleti szolgáltató vállalat 2018-as felmérésekor 4,8 millióan nevezték magukat digitális nomádnak, de ez a szám mára ennek többszöröse. A járvány problematikussá tette a folyamatos határátkelést, ezért sokan döntöttek állandó bázis létesítése mellett.
Mivel sok turistacélpont gazdasága küzd a megélhetésért, egyes kormányok elkezdték kiaknázni ezt a lehetőséget, és úgynevezett „digitális nomád és szabadúszó vízumot" hirdetnek a növekvő számo techpat-nak.
Míg a klasszikus turisztikai vízumok általában 30 vagy 90 nap elteltével lejárnak, addig ezek a vízumok akár az egy éves tartózkodást is lehetővé teszik az országokban.
Az Európában pionír Észtországot, Grúzia és Horvátország is gyorsan követte az intézkedéssel. A tengerentúlon Antigua és Barbuda kétéves Nomad Digital Residence-t (NDR) jelentett be a távmunkások számára, Barbados pedig 12 hónapos „Welcome Stamp" -ot ajánl a távoli munkavállalóknak.
Az ilyen lépéseket sokan üdvözölték a digitális nomád közösségben.
A statisztikák szerint, az Európába érkezők számára különösen Ciprusnak nagy a vonzereje, amelyet főként a napsütésnek, a jó közbiztonságnak és a kedvező adózásnak köszönhet.