„Ez egy csapatmunka, közös siker, és erre vagyok a legbüszkébb" – mondta Rényi-Vámos Ferenc professzor az elmúlt nagyjából öt év eredményeit értékelve. A szakember azt mondta: ami mögöttük van, az legalább száz ember együttes erőfeszítésének eredménye.
Hosszú tanulási folyamaton, folyamatos fejlődésen vagyunk túl, de ezek persze a százegyedik sikeres tüdőtranszplantációt követően is folytatódnak
– mondta a professzor.
2015-ben hajtották végre az első sikeres tüdőtranszplantációt Magyarországon. Azt megelőzően Bécsben végezték ezeket a komplikált beavatkozásokat, számos magyar szakember dolgozott azokon a műtéteken. „Magyar volt a sebész, magyar volt a beteg, és a beavatkozást a magyar társadalombiztosító fizette. Magam is dolgoztam Bécsben" – idézi fel Rényi-Vámos Ferenc.
A magyarországi, önálló program keretében végzett mellkassebészeti eljárásokban eleinte sok segítséget kaptunk a bécsi kollégáktól – fogalmazott a professzor –, de tavaly óta teljesen önállóan működünk, ami a korábbi, hosszú tanulási folyamatnak az eredménye.
„Ki kell emelnem, hogy a munkánk mögött két nagyszerű intézmény kivételes együttműködése áll: az Országos Onkológiai Intézet és a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikájának összehangolt feladatellátása teszi ezt lehetővé. Ezt azért is fontos megemlíteni, mert utóbbi végzi az utógondozást, aminek óriási jelentősége van a tüdőátültetéseknél" – mutatott rá a szakember.
Rényi-Vámos Ferenc kitért arra is: voltak keserű pillanataik is az elmúlt években. De ami ennél lényegesebb: sok örömet adott számukra a munka.
Nemcsak műtünk, hanem új életet is adunk a betegnek"
– mondta.
„Ezt pedig igazi nagy csapatként, együttműködésben tesszük, és én valóban erre tudok a legbüszkébb lenni" – emeli ki a professzor. Rényi-Vámos Ferenc arról is beszélt, feltétlenül része van a sikerben dr. Elek Jenőnek, aki az Onkológiai Intézet intenzív osztályának vezetője. „Az ő munkájuk legalább olyan fontos része a nagy egésznek, mint a miénk. Olyan nagy jelentősége van az intenzíves ellátásnak a munkánkban, amire európai viszonylatban is kevés példa van" – fogalmazott a professzor.
Arra a kérdésre, hogy a Covid-19 világjárvány más módon is ráirányíthatja-e a figyelmet munkájukra, Rényi-Vámos Ferenc azt mondta: mellkassebészként nem szeretne virológiai kérdésekben nyilatkozni. Ám mivel a koronavírus a tüdőt támadja, ezért biztos abban, hogy a tüdőgyógyászatnak nagy szerep jut a jövőben.
„A Covid-19 kapcsán a műtüdőkezelés lehet az, amit mellkassebészként említeni tudok. Ebben pedig szintén jól állunk, és ennek eredményeire büszkék lehetünk. A kormány sok műtüdő beszerzését oldotta meg, ezek rendelkezésre állnak, és nagy segítséget jelenthetnek az ellátásban" - mondta.
A sebészeti központ vezetője szerint ugyanakkor az eddigi eredmények nem a végét jelentik az elmúlt évek folyamatainak.
„Van még lehetőségünk a fejlődésre.
Első számú célunk az, hogy a mostaninál is több beteget tudjunk fogadni. Ehhez ugyanakkor az is kell, hogy a betegek eljussanak a várólistákra, amihez viszont rendszerszintű, együttes erőfeszítésre van szükség, hogy ennek hatékonysága javuljon"
– emeli ki a szakember.
„Számomra nagyon fontos, hogy magyar embereket gyógyíthatok, és mindig is ez lesz az elsődleges. Ugyanakkor a cél az, hogy olyan regionális centrummá váljunk, ami a magyar emberek ellátása mellett, már külföldi betegeket is tud fogadni" – mondta a professzor.
Rényi-Vámos Ferenc szerint ennek megvannak az infrastrukturális alapjai.
Az új, milliárdos kormányzati támogatással épült műtőblokk gyakorlatilag elkészült, tavasszal átadják. Így ilyen jellegű akadálya már nem lehet annak, hogy megtehessék a következő lépést a regionális centrummá válás irányába.
„Azt mindig és minden körülmények között szeretném hangsúlyozni, hogy amit elértünk, és amit csinálunk, azt csapatként tesszük. Ez számomra a legnagyobb megelégedés a munkámban, és személyesen is erre vagyok a legbüszkébb" – mondta Rényi-Vámos Ferenc.