Tavaly összesen több mint 51 milliárd dollárnyi új befektetést hajtottak végre az úgynevezett fenntartható befektetési alapok, ezzel pedig megduplázták a legutóbbi, 2019-ben mért rekordot – írja a CNBC a Morningstar kutatása alapján. Ez azt jelenti, hogy a tavaly frissen befektetett tőke negyede ilyen alapokba ment.
A fenntartható alapok olyan vállalatokba fektetnek, melyek (legalább névlegesen) előtérbe helyezik a környezeti és társadalmi fenntartható fejlődést.
Vagyis ezek az alapok olyan cégeket céloznak meg, melyek például tiszta energiában utaznak vagy hangsúlyt fektetnek a női vezetők létszámának növelésére a működésük során.
Noha vannak általános trendek, amelyek egyébként is fűtik a fenntartható befektetések népszerűségét (mint a megújuló energiaforrások terjedése), azonban az is fontos, hogy egyre több befektető ismeri föl, hogy ezzel kedvezőbb képet is ki tud alakítani magáról, ami lényeges szempont az üzleti életben.
Ráadásul ezek a fenntartható alapok tavaly már felülteljesítők voltak a hagyományos alapok és indexek átlagteljesítményeihez képest. A Morningstar ranglistáján a fenntartható alapok háromnegyede az éves teljesítménylista első felében végzett.
Mindeközben nagyon valószínű, hogy a fenntartható befektetések népszerűsége még jó ideig kitart: jelenleg majdnem 400 ilyen alap működik a piacon, 2015-ben még csak 139 volt.
Ez pedig azt is jelenti, hogy ma már elégséges számú alap érhető el az érdeklődők számára, mi több, ezek a portfóliók igen széleskörűek, a részvényektől a kötvényekig.
Az sem mellékes, hogy ezek az alapok kiemelten népszerűek az Y generáció és a nők körében, vagyis a fiatalok is nagy számban szavaznak a fenntartható befektetésekre – szintén a tartós népszerűséget erősítve.