Optimistán látják a jövőt a részvénypiaci befektetők, véli a japán központi bank kormányzója. Haruhiko Kuroda kedden közölte, hogy a befektetők a világgazdaság fellendülésére számítanak, ami fűti a részvénypiacokat is.
A kormányzó szerint ez arra is utal, hogy a piac nem tart attól, hogy a részvényárfolyamokat csupán a laza jegybanki politikák által generált buborékhatás emeli a magasba
– írja a CNBC.
Kuroda kiemelte, a japán jegybank kiemelt figyelmet szentel a tartósan laza monetáris politikából adódó pénzügyi kockázatoknak. Ez a megjegyzés is azzal függ össze, hogy számos elemző figyelmeztetett az elmúlt években, hogy a központi bankok veszélyes buborékokat idéznek elő a pénzügyi piacokon.
Mindeközben a kormányzó hangsúlyozta, jelenleg még nagyon korai lenne a jegybanki szigorítás forgatókönyveiről beszélni, különösen, hogy látszik, időbe telik az inflációs cél elérése. Kuroda hozzátette, a Bank of Japan tavaly márciusban nyilvánosságra hozott egy tervet, amely áttekintette a jegybanki eszközök fenntarthatóságát, beleértve az eszközvásárlási programot is.
A pénzügyi piacokkal kapcsolatos optimizmus pedig azért is fontos, mert a Bank of Japan tőzsdén kereskedett alapokban (ETF) is érdekeltségeket vásárolt.
Kuroda annyiban viszont árnyalta a képet, hogy jelezte, a befektetői lelkesedés ellenére sem világos, a részvénypiacok buborékban vannak-e, ráadásul a világgazdasági kilátások is sok szempontból bizonytalanok.