Orbán Viktor miniszterelnök múlt csütörtökön a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évadnyitóján jelentette be, hogy a gazdaság-újraindítási akcióterv részeként új hitelkonstrukció bevezetéséről döntött a kormány a koronavírus-járvány miatt bajba került kis- és középvállalkozásoknak.
Így azok 10 évre 10 millió forint erejéig kamatmentes kölcsönt vehetnek igénybe, 3 év türelmi idővel.
Varga Mihály pénzügyminiszter szombaton jelentette be, hogy a kamatmentes gyorskölcsön keretösszege 100 milliárd forint lesz, lebonyolítója pedig a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). A felvett összeget a vállalkozások bérekre, járulékokra, rezsire, működési költségre és készletfinanszírozásra is használhatják.
Krisán László közlése szerint
pár napon belül elkészül az a TEÁOR-lista (gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere), ami meghatározza az igénylők körét,
ezen dolgoznak a bejelentés óta.
A veszélyeztetett ágazatok prioritást élveznek, itt a turizmus-vendéglátást, rendezvényszervezést, szálláshely-szolgáltatást emelte ki, valamint ezek beszállítói körét. A szolgáltató ágazatot is "nagyon megütötte" az elmúlt egy év - tette hozzá.
Fontosnak nevezte, hogy a kölcsönhöz jutás gyors legyen, mert a cégeknek sok tartalékot kellett felélniük a válság sokadik hónapjára.
Hangsúlyozta: a kamatmentes gyorskölcsön nem ingyen hitel, azt vissza kell fizetni, viszont jó lehetőséget ad a vállalkozások számára, amellyel véleménye szerint fognak is élni. A tízmillió forint felső korlát, nem kell mindenkinek ennyit felvenni - jegyezte meg.