A kínálati hiány és a világgazdasági aktivitás talpra állása egyaránt támogatja a réz felívelését a világpiacon. Hétfőn a márciusi szállítású réz tonnánkénti árfolyama már átlépte a 9000 dolláros szintet a New York-i tőzsdén. Idén eddig a réz 17 százalékos pluszban van – írja a Mining.com.
Az elmúlt hónapokban folyamatosan drágult a nyersanyag.
A tavaly márciusi zuhanások óta ugyanis a réz közel megduplázta az értékét a tőzsdén, amit jelentős részben a fizikai piac kínálati oldalának szűkülése fűtött.
Ahogy azonban egyre világosabbá vált, hogy a világgazdaság elkezdett talpra állni a koronavírus-járvány negatív gazdasági következményeiből, a réz árfolyama további lendületet kapott.
A befektetők pedig öntik is a pénzt a rézbe, ahogy arra számítanak, hogy igen erős lesz a fém iránti kereslet a következő években. A várakozások szerint a kormányok példa nélküli ösztönzőkkel támogatják majd az olyan területeket, mint a megújuló energia vagy az elektromos autók iparága, melyek hatalmas rézigénnyel bírnak.
Nem véletlen, hogy egyes elemzők szerint csak idő kérdése, hogy mikor jön el a tonnánkénti 10.000 dolláros árfolyam – de sokak szerint inkább előbb, mint később.
A réz felívelése pedig a bányacégeknek is kedvező hír.
A szektor vállalatainak részvényei hatalmas lendületet kaptak az elmúlt hónapokban, aminek köszönhetően a részvényeseik számára is egyre nagyobb tőkemennyiséget tudnak visszajuttatni.
Egyes rézbánya-részvények kétszámjegyű növekedést is produkáltak az elmúlt hónapban.
A legnagyobb kínai kitermelőnek számító Jiangxi Copper papírja 20 százalékot erősödött a hongkongi tőzsdén, és 2012 óta nem látott csúcsra emelkedett. Közben az egyik vezető amerikai bányacég, a Freeport-McMoRan a múlt héten 2014 óta nem látott magasságban zárt.