Szijjártó Péter elmondta, ez igaz a gazdasági együttműködésre is: a japán vállalatok bíznak Magyarországban és a magyar emberekben. Hozzátette, ezt támasztja alá az a tény, hogy tavaly huszonhárom japán vállalat hajtott végre fejlesztéseket a magyar kormány támogatásával, hogy ne kelljen munkavállalókat elbocsátaniuk.
Ezen vállalatok 25 milliárd forintnyi beruházást hajtottak végre tavaly, amihez a kormány kilencmilliárd forintnyi támogatást biztosított; a cégek 15.600 magyar ember munkahelyét mentették meg"
- jelezte a miniszter.
Elmondta:
jelentős fejlesztések elé néz az esztergomi Suzuki-gyár, de több tízmilliárd forintnyi beruházás várható a következő hónapokban az élelmiszeripar és az autóipar területén.
A koronavírus-járvány elleni harc jegyében az egészségügy területén is együttműködést folytat Japán és Magyarország. Japánból már több millió gyógyszer érkezett.
Szijjártó Péter felhívta a figyelmet, hogy Oszakában 2025-ben világkiállítást rendeznek, amelyen Magyarország is jelen lesz.
A magyar kormány úgy döntött, hogy konzulátust nyit Oszakában
- tette hozzá.
"Mi nagyon szorgalmazzuk azt, hogy az Európai Unió és Japán együttműködése legyen szorosabb, jöjjön létre a beruházásvédelmi megállapodás az unió és Japán között" - fogalmazott, hozzátéve, még ennél is fontosabb, hogy a Japán részvételével létrejött kelet-ázsiai szabadkereskedelmi övezet, illetve annak tagállamai minél előbb közvetlen együttműködési kapcsolatba kerüljenek az unióval.
Szijjártó Péter idén az első külügyminiszter, aki Japánba látogatott.