Egyes elemzők szerint azonban ezt a teljesítményt nehéz lesz ilyen sok éven át tartani. Három fő okot neveztek meg, melyek a hosszú és folyamatos teljesítmény útjába állhatnak:
Ugyanakkor Peking tervei között szerepel az adósság stabilizálására összpontosító intézkedés, a szolgáltatási szektor megnyitására irányuló intézkedések, valamint a további városiasodás támogatása. Így ezek a körülmények inkább lassítják a növekedési pályát, mintsem teljesen bojkottálják azt.
Kína azon kevés országok egyike volt, amelyek 2020-ban növekedni tudtak a koronavírus-járvány ellenére.
A hivatalos adatok szerint a kínai gazdaság tavaly 2,3 százalékkal bővült, még idénre 8,1 százalékot prognosztizált az IMF.
Eközben az USA gazdasága 3,5 százalékkal csökkent, idénre pedig 5,1 százalékos növekedést jósolnak az amerikai gazdaság számára.
Amennyiben Kínának sikerül elérnie a duplázást, akkor 2027-2028 környékén átvenné az USA-tól a világ legnagyobb gazdasága címet.
Természetesen azt, hogy a két ország viszonya hogyan alakul a jövőben, még az elmezők sem tudják pontosan megmondani. Ám többen közülük valószínűsítik, hogy az USA nem fogja könnyen átengedni Kínának a világ vezető gazdasági hatalma titulusát.