Több ezer „kriptomilliomost" teremtett a bitcoin szárnyalása az elmúlt időszakban. A legismertebb kriptovaluta ugyanis sorra dönti a rekordokat, elsősorban annak köszönhetően, hogy olyan jelentős intézményi szereplők is beálltak a kriptovaluták mögé, mint a Square, a PayPal vagy a BNY Mellon. Nemrég pedig az adott hatalmas lendületet a bitcoinnak, hogy a Tesla bejelentette, 1,5 milliárd dollárért vásárolt be a digitális fizetőeszközből. Elon Musk cége elég sokat is keresett a befektetéssel.
Nemrég pedig a bitcoin ismét átlépte az álomhatárt, ahogy
a piacon forgó teljes eszközállomány összértéke meghaladta az 1000 milliárd dollárt.
Ez másodszor fordult elő a bitcoin történetében. Előtte február 19-én történt meg, hogy a kriptovaluta kapitalizációja átlépte ezt a bűvös sávhatárt.
A kriptovaluta - cikkünk készítéséig - idén már 91 százalék feletti pluszban is járt, míg egyéves távlatban több mint 861 százalékos emelkedést produkált.
Noha a rajongás hatalmas vagyonokat generált,
a vélemények még mindig erősen megoszlanak a befektetéssel kapcsolatban.
Vannak olyanok, akik szerint a bitcoin a jövő aranya, míg mások úgy vélik, a kriptovalutáké a jövő a devizapiacon, és idővel képesek lesznek maguk mögé szorítani a hagyományos fizetőeszközöket. A másik oldalon viszont azok állnak, akik szerint a bitcoin mindössze egy hatalmas buborék, amely óriási csalódást okoz majd, ha kipukkad.
Bárhogy is alakul a bitcoin jövője, az egyelőre világos, hogy nagyon sokan gazdagodtak meg - a befektetések világában ismert kifejezéssel élve - a raliból. Legalábbis papíron meggazdagodtak.
Egy, február utolsó napján készített összesítés alapján több mint 93.000 olyan bitcoinszámla volt, melynek értéke legalább 1 millió dolláron állt
– írja az RT.com a BitInfoCharts adatai alapján.
Emellett 8214 olyan számla volt február végén, melynek értéke meghaladta a 10 millió dollárt is. Azok is igen jól jártak azonban, akik nem léptek be a kriptomilliomosok klubjába. Összesen ugyanis 422.104 számla értéke lépte át a 100.000 dolláros határt. Ez azt jelenti, hogy az adatok szerint rengetegen meggazdagodtak azok közül, akik bitcoinba fektettek.
Jól érzékelteti a bitcoin csillagászati értékét, hogy február utolsó napján a felfoghatatlan nagyságú 850 milliárd dollár volt a teljes bitcoinállomány értéke. Ezzel pedig már akkor maga mögé utasította a Tesla vagy Facebook piaci értékét.
Jóllehet pénzügyi szempontból sokan örülhetnek a bitcoin felívelésének, egyre többen hívják fel a figyelmet arra, hogy elképesztően nagy a bitcoin energiaigénye, és ennek következtében a karbonlábnyoma is.
Egy kutatás szerint a kriptovaluta karbonlábnyoma jelenleg London teljes lábnyomának felel meg
– írja a The Guardian.
Közben egy holland közgazdász, Alex de Vries megalkotta a Bitcoin Energy Consumption Indexet, amely a teljes bitcoinhálózat összesített energiaigényét követi. A mutató 2017 végén már azt mérte, hogy a bitcoinhálózat évi 30 terawattórát (TWh) használt föl, ami megfelelt Írország teljes energiahasználatának.
De Vries friss becslése szerint a hálózat ma már ennek a mennyiségnek több mint kétszeresét (de akár háromszorosát is) felhasználhatja.
A számítás alapján az energiaigény 78 és 101 TWh között van – ami nagyjából Norvégia teljes energiafogyasztásának felel meg.
A háttérben az áll, hogy a bitcoin „előállítása" úgynevezett „bányászaton" keresztül történik. Ez egykor akár egy általános személyi számítógépen keresztül is könnyedén működött, viszont az elérhető bitcoin mértéke korlátozott – a limit 21 millió bitcoin. Ez azt jelenti, hogy minél többet bányásztak már ki ebből a 21 milliós keretből, annál nehezebb újabbakat kibányászni. Vagyis az idő múlásával egyre nagyobb energiát emészt föl a bányászat, azaz új bitcoinok kinyerése a blokláncból – ma már teljes szerverparkokat üzemeltetnek ehhez.
Következésképpen, a bitcoin felemelkedése és csillagászati értéke hatalmas vagyonokat generálhat, de ennek számos kockázata van.
Egyfelől a kriptovaluták piaca még mindig hatalmas volatilitást produkál, vagyis hirtelen lehet óriási vagyonokat keresni és bukni is azon. Másfelől pedig egyre égetőbb a kérdés: mekkora környezeti áldozatot hozhat a világ a kriptovaluták felemelkedéséért?