A tervezés alatt álló jegybanki digitális valutát elsősorban háztartások és vállalkozások használnák, emellett a készpénz és a bankbetétek továbbra is forgalomban maradnának. Kormányzati döntés egyelőre még nem született eme pénz bevezetéséről, a folyamat jelenleg a tervezés fázisában tart.
A kormány és a Bank of England azonban „széleskörű kapcsolatba kíván lépni az érdekelt felekkel" ennek előnyeiről és gyakorlati lehetőségeiről.
A munkacsoportot a Bank of England pénzügyi stabilitásáért felelős helyettes kormányzója, Sir Jon Cunliffe és a Pénzügyminisztérium pénzügyi szolgáltatásokért felelős főigazgatója, Katharine Braddick közösen fogja vezetni.
A Bank of England képviselője korábban úgy nyilatkozott, hogy a pénzintézet elkötelezett a digitális valuta ötlete mellett, mert „a pénz és fizetések jelentős változásának időszakát éljük".
A készpénz felhasználása a pénzügyi tranzakciókban az utóbbi években folyamatosan csökken, miközben a betéti kártyás fizetések egyre növekszenek. A hitelkártyák és a csoportos beszedési megbízások használata is növekszik.
A Bank of England azért is tartaná hasznosnak, hogy saját digitális pénze legyen, mert evvel kiküszöbölheti az újfajta magánpénzek létrejöttének kockázatát, beleértve az olyan kriptovalutákat is, mint a Bitcoin.
„A digitális pénzt néha egyenértékűnek tekintik a digitális bankjeggyel, habár bizonyos szempontból ugyanannyi közös vonása lehet a bankbetéttel is."
Habár a Bank of England évek óta nyilatkozik a saját digitális pénzének tervéről, a Pénzügyminisztérium most látta elérkezettnek az időt arra, hogy alapos vizsgálat alá vegye ennek bevezetését a háztartások és a vállalatok számára.
Ez alapvetően az angol font digitális változata lenne, ami javíthat a pénzügyi rendszer hibáin. Nem egy Bitcoin-típusú spekulatív eszköz lenne, amelynek értéke folyamatosan ingadozik.
A forradalmi ötlet a terv hátterében az, hogy evvel a digitális pénzzel az átlagpolgárok közvetlen kapcsolatot alakíthatnak ki a jegybankkal.
Ez egyszerű, közvetlen eszközökkel szolgálhat a gazdaság élénkítésére, sőt, negatív kamatlábak alkalmazására is. A jegybank az elképzelés szerint szerint nyomon tudná követni, hogy mikor és hol történt e-pénzes tranzakció.
A digitális jegybanki pénz létrehozása melletti további érv, hogy ezzel az ország továbbra is a pénzügyi innováció élvonalában maradhatna.
A világ jegybankjainak többsége már foglalkozik saját szuverén digitális pénz kifejlesztésén. Kínában pedig már nyilvános tesztelés alatt áll a digitális jüan.