Az 1930-as évek közepétől Rotschild Klára kreációival elhozta a magyar arisztokrácia számára a legutolsó párizsi divatot, 1940-ben az ő ruhakölteményében kápráztatta el a násznépet és a sajtót Horthy Miklós menye, Edelsheim-Gyulai Ilona grófnő, majd az ötvenes évektől kezdve az állampárti elit nőtagjait is ő öltöztette.
Noha adná magát a feltételezés, de Rotschild Klára nem a dúsgazdag Rothschild család valamelyik ágába született. 1903-ban jóformán a szabászasztalon jött a világra, későbbi pályaválasztását pedig alapvetően meghatározta a családi háttér, hiszen apja és anyja is szabók voltak.
A képre kattintva tekintse meg galériánkat, amelyben bemutatjuk Rotschild Klára pályafutásának legkülönlegesebb ruhakölteményeit:
Az 1930-as években Rotschild Klára még csak a húszas évei elején járt, amikor szinte egyetlen év leforgása alatt sikeres divattervezővé vált. Ehhez hozzájárult az is, hogy Somogyi Pál, a kor hírhedt aranyifja megverte, amikor megpróbálta rajta egyedül behajtani az adósságát, amivel az édesapjának tartozott.
Budapest hetekig erről az esetről beszélt, és onnantól kezdve már mindenki tudta, ki az a Rotschild Klári.
Pert indított Somogyival szemben, amit meg is nyert, ez pedig remek tőkeinjekciót jelentett a vállalkozásához.
Nem tudni pontosan, mennyi pénzt ítélt meg neki a bíróság, mindenesetre 1933-ban ért véget a peres eljárás, a fiatal nő pedig 1934-ben nyitotta meg a saját divatszalonját.
Nem volt különösebben művelt, nem sétafikált milliméterpapírra felskiccelt ruhatervekkel, ehelyett ösztönből dolgozott, és meg tudta szerezni a legjobb szakembereket, „Rotschild-lányoknak" is nevezett modelljeit pedig jó szemmel válogatta össze.
Szalonja egyre nagyobb hírnévre tett szert, amihez Rotschild Klára bevetette minden üzleti érzékét, valamint kiváló kommunikációs képességét is.
Ott és arról pletykált, ahol és amiről kellett, értett a reklámhoz, a hírveréshez, kitűnő érzéke volt a kapcsolatépítéshez.
Sikereihez a biztos szakmai alapok, a sajtó- és társadalmi kapcsolatok, valamint a kor „influenszerei" mellett az is hozzájárult, hogy a párizsi divatházakhoz képest olcsóbban árusította ruhakölteményeit.
Az egyik legnagyobb elismerést az jelentette a számára, amikor 1940-ben a Horthy Istvánhoz férjhez menni készülő Edelsheim-Gyulai Ilonának ő tervezhette a menyasszonyi ruháját.
Rotschild Klára karrierje szépen ívelt felfelé, ám a történelem és a második világháború közbeszólt.
De egészen Budapest ostromáig képes volt nyitva tartani a szalonját, és túlélte a zsidóüldözést: Raoul Wallenberg segítségével lakóhelye védett ház lett. Végül Budapest bombázásakor azt a házat is találat érte, ahol a ruhaszalonja működött - Rotschild Klára számára ez egy egész korszak lezárását jelentette.
Kérjük, lapozzon! A következő oldalon bemutatjuk, hogyan vált Rotschild Klára a kommunista pártelit ünnepelt divattervezőjévé.