A Cambridge-i Egyetem tanulmánya azt találta, hogy a gyermekek alapvető pénzügyi szokásai már 7 éves korban kialakulnak. Fontos tehát, hogy egészséges példát mutassunk számukra, hiszen így sokkal nagyobb eséllyel követik ezt, ha idősebbek lesznek.
A malacpersely helyett érdemes viszont, egy átlátszó edényt használni a megtakarított forintokhoz. Ez azért lényeges, mert az üvegedényben a kisgyerek is láthatja, hogyan lesz a pénzből napról-napra több és több.
Ne legyen szokás, hogy a gyerekeknek "csak úgy" pénzt adunk!
Fizessünk nekik a ház körüli munkákért, vagy épp a jó osztályzatért! Ez a koncepció segít a fiataloknak megérteni, hogy a pénzért meg kell dolgozni, és nem csak úgy ajándékba adják.
Tanítsuk meg arra, hogy kerülje az impulzusvásárlást! Ez a korosztály különösen tudja, hogyan lehet könyörgéssel vagy hisztivel kierőszakolni a dolgokat, "itt és most". Érdemes ilyenkor hagyni, hogy saját maguknak, a spórolt pénzükből vegyék meg ezeket. Ugyanakkor bátorítsuk a gyereket, hogy aludjon rá legalább egy estét, mielőtt valami drága terméket megvásárolna!
Segítsen kitalálni, hogyan lehet pénzt keresni! A tinédzsereknek általában rengeteg szabadidejük van. Például a nyári szünetben támogassa abban, hogy munkát találjon vagy épp vállalkozzon!
A tizenéveseknek már azt is meg lehet tanítani, hogy mi a különbség a rövid- és a hosszú távú megtakarítás között. Kitűzhetünk valamilyen konkrét, nagyobb időintervallumra szóló takarékoskodási célt is, amire érdemes időnként emlékeztetni is a tinit, és természetesen megdícsérni, ha sikerült megvalósítania azt.
Fontos, hogy az utódok pénzügyi tudatosságra való szoktatása során játékosan, de ugyanakkor következetesen álljunk a témához. Hiszen ha már fiatalon pozitív érzelmeket társítanak a munka és a vagyon fogalmához, az nagy valószínűséggel egy egész életükre meghatározza majd az azokhoz való viszonyát.