„Az ehhez hasonló lépések egyértelműen bizonyítják az Amerikai Egyesült Államok elkötelezettségét az erőforrásaik, gazdaságuk és népük biztonságáért küzdő Guineai-öbölbeli partnereink iránt" - nyilatkozta Claire Pierangelo, az USA lagosi főkonzulja újságíróknak.
A főkonzul beszámolója szerint
a nyugat-afrikai ország a külföldi és hazai kalózok illegális akciói miatt éves szinten 800.000 tonna hal kifogásából és értékesítéséből elérhető 2 milliárd dollárnyi bevételtől esik el,
és ezáltal jelentős mennyiségű alapvető fontosságú tengeri fehérjeforrást is veszít.
A USS Hershel "Woody" Williams haditengerészeti bázis:
A szóban forgó nigériai vizek a Guineai-öböl közepén találhatóak az Atlanti-óceán egy hatalmas kiterjedésű, Szenegáltól Angoláig húzódó részén, amely a világ legveszélyesebb tengeri területe.
Az elmúlt években szinte az összes tengeren elkövetett emberrablás ehhez a helyszínhez kötődött.
Az Origo is több alkalommal beszámolt a Guineai-öbölben zajló tengeri kalózkodás jelenségéről. Legutóbb egy magyar fejlesztésről adtunk hírt, amely segítheti a kalózok és terrorizmus megfékezését a térségben.
Azért vagyunk itt, hogy kiképezzük a nigériai haditengerészetet, és közösen dolgozzuk ki a kalózkodás ellen hatásos taktikákat, technikákat és eljárásokat"
- mondta Chad Graham, a Hershel "Woody" Williams kapitánya.
Ahogy a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara szakosított egységének idei térképe mutatja, a Guineai-öböl továbbra is a tengeri kalózkodás melegágya. 2021-ben eddig itt volt a legtöbb támadás.
A nigériai hadseregnek juttatott amerikai befektetések és adományok értéke meghaladja az 559 millió dollárt, a jelentős összeg egy része a tengerészeti parti őrségtől is származik.
A kapitány elmondása alapján a koronavírus-járvány kitörése és az emiatt életbe léptetett korlátozások hozzájárultak a kalózakciók számának növekedéséhez, habár idén a számok a gazdaságok fellendülése okán már csökkenő tendenciát mutatnak.