Ahogy India lakossága folyamatosan nő, és ehhez a gazdaság fejlődése és a középosztály szélesedése is társul, az ország energiaigénye ugyancsak lendületesen bővül. Az indiai társadalmi és gazdasági folyamatok egyébként azért is különlegesek, mert
az ország amellett, hogy a világ összlakosságának közel ötödét adja, a népessége sokkal fiatalabb, mint például az amerikai vagy a kínai.
Ebből adódik, hogy a jelenlegi elemzések szerint Indiában él majd lakosságszám alapján a világ legnagyobb középosztálya 2025-re.
Mindez azonban azzal a körülménnyel társul, hogy
India le van maradva a megújuló energiaforrásokra történő átállásban, egyszerűen azért, mert a megújuló kapacitások nem képesek kielégíteni a hatalmas keresletet.
Ebből az következik, hogy India súlyosan ráutalt a rendkívül szennyező szénre az energiatermelésben. A probléma azonban most az, hogy miközben India lendületesen áll talpra a koronavírus-járvány okozta nehézségekből, a szénkínálati kapacitások elkezdtek kimerülni – írja az Oilprice.com.
Nem véletlen tehát, hogy India energiapolitikája globális szempontból is meghatározó. Az ország szénfelhasználása pedig szárnyal. A probléma most az, hogy India jelentősen rá van szorulva a szénimportra, mert a hazai termelési kapacitásai beszakadtak.
A hivatalos állami adatok szerint az országban található 135 szénerőmű több mint fele mindössze kevesebb mint egy hétre elegendő tartalékkal rendelkezik,
50 erőműnél pedig csak napokra elegendő a tartalék. Emellett hat olyan erőmű van, amely már most teljesen kifogyott a szénből.
Mindeközben India a világ második legnagyobb szénimportőre, annak ellenére, hogy a világ negyedik legnagyobb szénkészletével rendelkezik, és szénből elégítik ki az ország villamos energia keresletének több mint 70 százalékát. A teljes villamosenergia-termelés közben 16,1 százalékkal bővült augusztusban, miközben a szénerőművek teljesítménye 23,7 százalékkal emelkedett a megelőző év azonos időszakához képest.
A jelenlegi helyzet tehát arra is rávilágít, hogy Indiában egyre nehezebben fenntartható a szénipar ilyen jelentős súlya, ami nemcsak belföldi, de globális következményekkel is járhat.