Október 8-án jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy jövő januártól 20 százalékkal emelkedik a szociális és gyermekvédelmi területen dolgozók bére. Ez több mint 90 ezer embert érint - idézi fel bejegyzésében az államtitkár.
A jövő évre vonatkozó béremelés minden szociális és gyermekvédelmi területen dolgozóra vonatkozik, függetlenül attól, hogy állami, önkormányzati, egyházi, vagy civil fenntartóhoz tartozik
- emeli ki a politikus.
Vonatkozik tehát:
Ez a következőt jelenti:
Minden szociális területen dolgozó bére 2 részből áll:
Természetesen a nevelőszülők bére is emelkedni fog, csak más törvény alapján.
A jövő évi 20 százalékos béremelkedés az alapbér és az ehhez kapcsolódó összevont ágazati pótlékok együttes összegére vonatkozik
- hangsúlyozza Fülöp Attila.
Vagyis, ha a jövő évi bruttó átlagbérrel számolunk (370 ezer forint), akkor havonta 60 ezer forinttal, éves szinten pedig 720 ezer forinttal lesz magasabb az ágazatban dolgozó átlagbére - írja az államtitkár.
A fentiekből következik, hogy mivel az alapbér és hozzá kapcsolódó ágazati összevont pótlék összegére vonatkozik a 20 százalékos szociális ágazati béremelés, ezért az nem a 20 százalékos minimálbér-emelést jelenti.
Annál is inkább, mert a minimálbér-emelésről egyelőre még nem is született döntés, ellentétben a 20 százalékos szociális ágazati béremelésről, amiről viszont igen - teszi hozzá a bejegyzésben.
A 20 százalékos szociális ágazati béremelés jövő januártól lép életbe, és természetesen az azt követő évekre is vonatkozik.
Számszerűsítve:
A szociális területen az átlagbér a KSH nyilvános adatai alapján:
Azért bruttó bérekről beszélünk, mert csak a dolgozónak adott teljes összeg (bér+a hozzá kapcsolódó járulékok) mutat valós képet egy ágazat béreiről.
További részletek a bejegyzésben: