Az önkormányzatok többsége kivár, és a tiltás előtt érvényben lévő rendeletet léptették újra hatályba. Az avar és kerti hulladék égetésének szabályozása egyes településeken (jellemzően nagyobb helységekben) már korábban is tiltva volt, másutt általában az év egy időszakában vagy a hét bizonyos napjain engedélyezik az égetést.
Az a magánszemély, aki tiltott helyen vagy időszakban égeti el a kerti hulladékát, maximum 100 ezer forintos bírsággal büntethető.
Az Agroinform.hu a témában az év elején végzett kutatást olvasói körében. A közel 3 ezer beérkezett válaszból az tűnt ki, hogy bár az égetéssel szemben számos alternatív megoldás áll rendelkezésre, a növényi hulladékok szervezett elszállításában csak 22 százalék lát megoldást, míg 20 százalék a komposztálást tartja megfelelő eszköznek az égetés kiváltására. A felaprózás utáni szétterítésben 12 százaléknyian bíznak. Ugyanakkor a válaszadók 46 százaléka egyelőre nem lát megfelelő alternatívát, amivel az égetést hatékonyan kiváltaná. Kedvező ugyanakkor, hogy a felmérésre reagálók többsége (62 százalék) eddig évente 1-2 égetéssel letudta a kerti hulladék megsemmisítését, ennél gyakrabban csak 23 százaléknyian nyúltak a gyufához.
Az országos tiltás veszélyhelyzet miatti halasztása összességében legalább egy év haladékot ad az önkormányzatok számára, hogy megoldásokat dolgozzanak ki a közösségi elszállításra és feldolgozásra, miközben különféle szakmai szervezetekkel összefogva a lakosság körében elterjesszék és népszerűsítsék az alternatív megoldásokat"
– mondta Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője.
Az mindenképpen biztosnak tűnik, hogy a következő hetekben lehulló nagy mennyiségű avar eltüntetésének eszköze sok helyen továbbra is a rendkívül szennyező égetés marad, kihasználva a jogszabályi halasztás által felkínált kiskaput - tette hozzá a szakember a cég közleményében.
A kertben keletkező zöldhulladék alternatív feldolgozására számos más megoldás kínálkozik: