Tízmilliárd eurót spóroltak a németországi cégek azon, hogy dolgozóik nem utaztak

Boeing, vállalat, repülőgép, repülés
383015 03: The new British Airways first class seat that opens to a fully flat bed is debuted December 7, 2000 in a Boeing 777 jet at O''Hare International Airport in Chicago. British Airways was unveiling their new "First Business Bedroom in the Sky" Boeing 777 aircraft. The jet with 62 beds, christened "The City of Chicago," arrived at O''Hare Airport nonstop from London-Heathrow. (Photo by Tim Boyle/Newsmakers)
Vágólapra másolva!
Több mint tízmilliárd eurót takarítottak meg a vállalkozások Németországban tavaly azzal, hogy korlátozták dolgozóik üzleti utazását - mutatta ki egy pénteken ismertetett felmérés.
Vágólapra másolva!

A munkaadói érdekképviseletek országos szövetségének (BDA) támogatásával működő IW (Institut der deutschen Wirtschaft) gazdaságkutató intézet vizsgálata szerint a német cégeknél a koronavírus-járvány kezdete óta sokkal kevesebb üzleti utat szerveznek, és

inkább online megoldásokkal építik és tartják a kapcsolatot a partnerekkel.

Az átalakulás révén egyedül 2020-ban hozzávetőleg 11 milliárd euró (3.960 milliárd forint) megtakarítás keletkezett a vállalkozásoknál - ismertetette a kölni intézet még nem publikált tanulmányát a Rheinische Post című lap a hírportálján.

A tanulmány szerzői számításaikhoz az üzleti utak szervezésére és az úgynevezett vállalati mobilitásmenedzsmentre szakosodott szolgáltatók országos szövetségének (Verband Deutsches Reisemanagement - VDR) adatait használták, amelyek szerint a német cégek a járvány előtti utolsó teljes évben, 2019-ben 55,3 milliárd eurót költöttek üzleti utakra. Ez az összeg 2020-ban 10,1 milliárd euróra csökkent.

A mintegy 45 milliárd eurós különbség azonban nem értelmezhető közvetlenül megtakarításként. Ennek oka, hogy

az üzleti utak elmaradása sok vállalat számára az üzletmenetre is káros volt,

például ha a törölt utak miatt nem sikerült új üzleti megállapodásokat kötni.

A VDR rendszeresen végzett felméréseiben 2020-ban a megkérdezett cégek 38,3 százaléka, 2021-ben pedig 24,8 százaléka válaszolta azt, hogy pillanatnyilag nincs sürgős szükség üzleti útra.

Üzleti út (Illusztráció) Forrás: Getty Images/Tim Boyle

"Ha a 2020-as felmérés 38,3 százalékos értékét átszámítjuk a 45 milliárd euróval csökkentett üzleti utazási kiadásokra, akkor 17,3 milliárd euró a becsült megtakarítás" - írták az IW kutatói, akik szerint azonban feltételezhető, hogy 2020-ban a vállalatok a világjárvány fenyegetésének hatása alatt több üzleti utat ítéltek feleslegesnek, mintha átlagos körülmények között dönthettek volna.

Ezért inkább az idei felmérés adatai tűnnek alkalmasnak annak megállapításához, hogy a cégek mennyit spórolnak az üzleti utak korlátozásával, és ezen adatok alapján 11,2 milliárd euró a megtakarítás - áll a tanulmányban.

A vállalatok több mint háromnegyede felismerte ezt, és a válság előtti 2019-es évhez képest az utazások tartós csökkentésével tervez" - írták a tanulmány szerzői.

Ugyanakkor sok vállalat többet fektetett be informatikai eszközeibe, hogy javítsa a digitális kommunikációt a működésében. Így az idén várhatóan 8,6 százalékkal növekednek a vállalati informatikai kiadások tavalyhoz képest - tették hozzá.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!