20 millió munkahelyet várnak a filmgyártás felpörgetésétől ezen a kontinensen

afrika, filmgyártás, filmezés,  Nollywood
TO GO WITH AFP STORY BY FLORIAN PLAUCHEUR Nigerian actor Wole Ojo and Moroccan actress Fatym Layachi play during the shooting of the movie "The CEO" on September 14, 2015 in Lagos. With a budget of more than USD 1 million (880,000 euros) and with a pan African casting, "The CEO" is a far cry from the shoestring productions that characterise the bulk of Nollywood's output. AFP PHOTO / FLORIAN PLAUCHEUR (Photo by FLORIAN PLAUCHEUR / AFP)
Vágólapra másolva!
Az afrikai filmipar virágzik és több millió munkahelyet teremthet, ha teljes mértékben kiaknázzák a lehetőségeit - közölte az ENSZ. Meglepő adat, de bizony nem Hollywoodban gyártják a legtöbb filmet, hanem az indiai „Bollywoodban". Ezt követően pedig, az évenkénti produkciók számát tekintve Nigéria áll a dobogó második helyén. 
Vágólapra másolva!

Az ENSZ kulturális szervezete, az UNESCO jelentése szerint körülbelül ötmillió ember dolgozik az afrikai filmiparban, ami jelenleg 5 milliárd dollárral (1558 milliárd forint) járul hozzá a kontinens GDP -jéhez.

Az afrikai filmipar felemelkedése a kontinens gyarmati időszakára vezethető vissza,

sokáig azonban áthatották a sztereotípiák, és a kontinenst pusztán a nyugati mozik „egzotikus" háttereként használták fel.

Az 1960-as években számos afrikai ország nyerte el a függetlenségét, és ez a filmiparban is jelentős változásokat hozott. Különösen igaz ez az egykori francia gyarmatokra, amelyek akkoriban a francia kormánytól komoly technikai és pénzügyi támogatást kaptak.

Napjainkban a média- és szórakoztatóipar sok afrikai országban átlag feletti növekedést tudhat magáénak.

Az urbanizáció, a fiatalok nagy aránya valamint a terjeszkedő és feltörekvő középosztály az iparág sikerének legfőbb hajtóereje.

Az egyre növekvő filmgyártás, amelyet a megnövekedett beruházások és a cenzúra eltörlése is ösztönöz, további lendületet ad az amúgy is virágzó szektornak.

Nigéria Hollywoodja, Nollywood az élen

Az évente 2500 filmet produkáló nigériai filmipar a legnagyobb és legnépszerűbb az afrikai kontinensen.

A nigériai média- és szórakoztatóipar, azaz „Nollywood", 1992 -ben jött létre, és jelenleg a világ második legtermékenyebb filmiparának számít.

Az ipar számos nagyobb termelési központban található, mint Lagos, Onitsa, Enugu, Asaba és Abuja. Nollywood értékét 2016-ban már 3,6 milliárd dollárra (1122 milliárd forint) értékelték, és 2021-re 6,4 milliárd dollárra (1994 milliárd forint) becsülik.

Kattintson a galériára, hogy lássa a képeket az afrikai filmek világáról!

afrika, filmgyártás, filmezés,  Nollywood
afrika, filmgyártás, filmezés, filmfesztivál, fesztivál, fespaco, mozi, Nollywood
afrika, filmgyártás, filmezés, Nollywood
afrika, filmgyártás, filmezés, Nollywood
afrika, filmgyártás, filmezés, Nollywood
afrika, filmgyártás, filmezés, Nollywood
afrika, filmgyártás, filmezés, filmfesztivál, fesztivál, fespaco, mozi, Burkina Faso
afrika, filmgyártás, filmezés, filmfesztivál, fesztivál, fespaco, mozi, Burkina Faso
afrika, filmgyártás, filmezés, filmfesztivál, fesztivál, fespaco, mozi, Burkina Faso
afrika, filmgyártás, filmezés, filmfesztivál, fesztivál, fespaco, mozi, Burkina Faso

A számok ellenére az UNESCO szerint az iparágban még rengeteg potenciál van, amelyek nagyrészt kiaknázatlanok.

Ez abból is fakad, hogy Afrikában kevesebb képernyő jut egy főre, mint bármely más kontinensen, valamint a filmkalózkodás is meglehetősen elterjedt. Ráadásul a szólásszabadság hiánya még mindig több országban gátolja a kreatív munkát. A jelentés arra is kitért, hogy az 54-ből csak 19 afrikai ország kínál pénzügyi támogatást a filmkészítőknek, pedig a kibővült filmipar virágzó munkaerőpiacot is jelenthet.

A filmipar beruházásai segíthetik a gazdasági fejlődést

Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója nyilatkozatában a nemzetközi együttműködés megerősítését szorgalmazta, hogy minden ország, különösen a fejlődő országok, lehetővé tegyék a kulturális és kreatív iparágak fejlesztését, amelyek életképesek és versenyképesek mind nemzeti, mind nemzetközi szinten.

- mondta.

Az UNESCO jelentés ugyanakkor kiemelte, hogy amennyiben a fenti kihívásokat teljesítik, úgy az ágazat a jövőben több mint 20 millió munkahelyet teremthet, és 20 milliárd dollárral (6232 forint) járulhat hozzá a kontinens együttes GDP-jéhez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!