Az Operaház, vagyis hazánk egyik legfontosabb műemlékének rekonstrukcióján közösen dolgozik a West Hungária Bau Kft., az Épkar Zrt. és a Laki Épületszobrász Zrt. konzorciuma - írja a Magyar Építők. A külső és belső rekonstrukciót érintő munkálatoknál a Layher állványai nagy szerepet vállalnak. Az épület belső felújításához szükséges állványozási feladatokat a Dunamenti Állványtechnika Kft. végzi.
Az Operaház külső felújítási munkálatai már korábban elkezdődtek, idén már belső felújítási munkálatokat is végeznek, a belső tereket, burkolatokat és díszítőelemeket restaurálják.
Ehhez a feladathoz komplex állványszerkezetekre is szükség van. Az épület belső állványozásához a flexibilis Allround állványrendszert használták, olyan térállványokat alkalmaztak, amelyek a korlátok, a falak, a kazettás mennyezet és az oszlopok restaurálására szolgálnak.
Az oszlopokkal határolt, boltíves, harmadik emeleti előcsarnokot a padlótól a plafonig beállványozták, mintegy 261 légköbméteren.
A képre kattintva nézze meg galériánkat az Operaház rekonstrukciójáról:
Az itt épült állványzat közel 4 méter magas, 13,3 méter hosszú és 5 méter széles. Itt az előcsarnokban a belső restauráció a freskók díszítését, a mennyezet, a boltívek és a díszítőelemek felújítását foglalja magában.
A lépcsőtér állványozása során közel 15 tonna állványanyagot használtak fel, amellyel 13x10 méteres állványzat épült, és amely a legmagasabb részen 15 méter magas, azaz nagyságrendileg a harmadik emeletig felér.
Itt is térállványt építettek, melyet mivel nem rögzíthetnek falhoz, így rendkívül fontos a stabilitása, az, hogy biztos alapokon álljon. A rajta való közlekedést létrás feljárók segítik, acél járólapok alkalmazásával.
A lépcsőkarok állványozása is érdekes feladatot jelentett a cirádás felület miatt, itt körülbelül 4 tonna állványanyagot használtak annak felújításához. A királyi páholy tölgyfaborítású fogadótermének meggyszínű selyemkárpitjáról elnevezett Vörös Szalonban is zajlanak munkálatok. Itt egy 4,8 méter széles és 12,8 méter hosszú térállványt építettek fel a falak és a mennyezet restaurációjához.
A továbbiakban folytatódik az épület belső megújítása. A földszinti előcsarnok állványozása hozzávetőlegesen május folyamán esedékes, ahol közel 15 tonna állványanyag kerül majd felhasználásra.