A közzétett jelentés szerint az utóbbi évben rengeteg pénz ömlött az úgynevezett DeFi platformokra (decentralizált pénzügyi platformokra), ami a kriptovaluták iránti kirobbanó érdeklődést tükrözi. A DeFi, teljes nevén Decentralized Finance (decentralizált pénzügyek) rövidítése, amely az ethereum és a blokklánc alkalmazások gyűjtőfogalma, amelyek célja a pénzügyi közvetítők (főként pénzügyi intézetek) kizárása a tranzakciókból.
A DeFi platformok lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy hitelt adjanak, kölcsönt vegyenek fel vagy takarítsanak meg (általában kriptovaluta formájában), miközben megkerülik a "hagyományos pénzügyi kapuőröket", például a bankokat.
A támogatói szerint a technológia olcsóbb és hatékonyabb hozzáférést kínál a pénzügyi szolgáltatásokhoz, azonban a biztonsági intézkedések még kevéssé kiforrottak. Így nem csoda, hogy a DeFi felhasználók robbanásszerű növekedése együtt járt a fellendülő bűnözéssel is ebben a többnyire szabályozatlan szektorban.
A statisztikák szerint
jelenleg 86 milliárd dollár (28 ezer milliárd forint) értékű kriptovalutát tárolnak a DeFi platformokon, szemben az egy évvel ezelőtti 12 milliárd dollárral (3907 milliárd forint).
A felhasználók 2020 óta már több mint 12 milliárd dollárnyi (3907 milliárd forint) veszteséget szenvedtek el a DeFi-alkalmazások, hitelezési platformok és a decentralizált tőzsdék által elkövetett bűncselekmények miatt, és a veszteségek többsége csak 2021-ben jelentkezik.
Ezeket a veszteségeket főként programhibáknak és kódhibáknak, valamint olyan hackelési technikának tulajdonították, amely a DeFi szolgáltatások rendszerében lévő kiskapukon alapul. Habár a nagy DeFi platformok azt mondják, hogy folyamatosan dolgoznak a fejlesztéseken, és a jövőben tovább fokozzák a biztonság intézkedéseket, a versenyfutás a hackerekkel korántsem egyszerű.