Noha a kriptovaluták egyik alapvető tulajdonsága, hogy hatalmas árfolyamkilengésekre képesek, az elemzők az alapvető trendek alapján igyekeznek előrejelzéseket készíteni - mégpedig nemcsak az árfolyamok lehetséges alakulásával, hanem a kriptovaluták piacának egészével kapcsolatban is.
A kriptopiac jelentőségét és súlyát önmagában az is jól érzékelteti, hogy 2011 márciusa és 2021 márciusa között a bitcoin volt a legjobban teljesítő pénzügyi eszköz, szinte csillagászati, 230 százalékos éves hozammal.
Összevetésképpen, a második helyre az amerikai technológiai cégek részvénypiaci teljesítményét követő Nasdaq-100 tőzsdén kereskedett alap (ETF) került, mindössze 20 százalékos éves hozammal.
Nem meglepő tehát, hogy világszerte pénzügyi szereplők és befektetők sokasága várja, hogy mit hoz a jövő év. A Yahoo Finance összegyűjtött néhány olyan trendet, amely komoly hatással lehet a kriptovaluták piacára 2022-ben.
Az ethereum a második legnagyobb kriptovaluta a bitcoin után, de a szélesebb közvélemény számára sokkal kevésbé ismert. A növekedési üteme azonban már maga mögé szorítja a bitcoinét, és ha ez a trend folytatódik, akkor az ethereum akár meg is előzheti a bitcoint a kriptovaluták körében.
Következésképpen, az elemzők szerint az ethereum izgalmas lehetőséget kínálhat azok számára, akik a bitcoinon kívül is érdeklődnek a nagyobb kritptovaluták iránt.
A kriptovalutákkal szembeni egyik legfontosabb kritika még ma is az, hogy azok nem képesek hatékonyan és elfogadottan helyettesíteni a hagyományos fizetőeszközöket. Vagyis, hogy jelentős részben még mindig csak a virtuális térben működnek, a hétköznapi pénzügyek bonyolítására alkalmatlanok.
Ez a kritika azonban már 2021-ben is egyre kevésbé állta meg a helyét. Ahogy ugyanis a klasszikus pénzügyi rendszer szereplői és a nagy fizetési szolgáltatók folyamatosan alkalmazkodnak a kriptovalutákhoz,
úgy lesznek a digitális tokenek egyre elfogadottabbak a hétköznapokban is.
Ez a trend pedig várhatóan tovább erősödik majd 2022-ben, ami a kriptovaluták értékét is megnövelheti.
2021 szeptemberében El Salvador lett az első olyan állam a világon, amely hivatalos fizetőeszközként fogadta el a bitcoint. Az elemzők pedig arra számítanak, hogy El Salvador nem marad egyedül ezzel a kísérlettel. A BitMex kriptotőzsde vezetője, Alexander Höptner szerint idén további országok ismerhetik el hivatalos valutaként a bitcoint.
Ezek természetesen még csak kísérletek, ám ha sikeresnek bizonyulnak, akkor akár egy lavina is elindulhat, és államok egész sora fogadhat el hivatalos fizetőeszközként egyes kriptovalutákat.
Mindeközben a digitális fizetőeszközök piacán nemcsak a decentralizált kriptovaluták, hanem a jegybankok által kibocsátott digitális fizetőeszközök is egyre fontosabbak lesznek. Ebben világszerte Kína áll az élen, de több ország központi bankja is vizsgálja a saját digitális valutájának esetleges bevezetését.
A nagy különbség ezek és a kriptovaluták között, hogy
a jegybanki digitális valuták lényegében megfelelnek a hagyományos valutáknak (a klasszikus készpénznek), csupán egyáltalán nincs fizikai megjelenési formájuk.
A kriptovaluták ezzel szemben továbbra is decentralizáltan működő eszközök, melyek több olyan feltételnek nem felelnek meg, melyekre a pénz fogalmai kapcsán gondolni szoktunk (denomináció, központosított kibocsátás, és még néhány másik). Emiatt számos elemző inkább befektetési eszköznek, mintsem valódi pénznek tartja azokat, függetlenül attól, hogy fizetőeszközként szolgálhatnak.
Az ugyanakkor jól látszik, hogy a világ központi bankjai is igyekeznek lépést tartani a fejlődéssel, és a szabályozói környezetek alakítása mellett a saját digitális pénzükkel is próbálják felvenni a versenyt a kriptovalutákkal.
A széleskörű elfogadottság azzal is jár, hogy a hagyományos nagybefektetők és a vállalatok is igyekeznek lecsapni a kriptovalutákban rejlő lehetőségekre.
Ez azt jelenti, hogy tőkeerős vállalatok és befektetési cégek egyre nagyobb arányban vásárolhatnak kriptopénzeket a következő időszakban, ahogy kiegészítik a tokenekkel a portfólióikat. Bár a legtöbb pénzügyi szakember a jelentős volatilitás miatt óva int attól, hogy valaki túl nagy arányban fektesse a pénzét kriptopénzekbe, a nagybefektetők megjelenésével hatalmas mennyiségű tőke áramolhat a kriptopiacra.
A kriptovaluták piacának egyik sajátossága, hogy több ezer token versenyez egymással a piacon. Ezek jelentős része szinte egyáltalán nem ismert,
de előfordul, hogy egyes kriptopénzek hirtelen nagy árfolyam-emelkedést produkálnak, majd gyorsan össze is omlanak.
Sőt, időnként konkrét csalás áll a felfutás mögött, mint a Squid Game token esetében.
Vannak azonban olyan szkeptikus befektetők, akik még a bitcoin esetében is kitartóan várják a lenullázódást, arra hivatkozva, hogy nincs mögötte semmilyen fundamentális érték.
Noha az nem tűnik valószínűnek, hogy a bitcoin vagy az ethereum teljesen elértéktelenedne 2022-ben, az sosem kizárt, hogy egyes divatos kriptoeszközök hirtelen elképesztően megdrágulnak, majd ugyanilyen gyorsan össze is omlanak.
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!