Közel egy évtizede, 2012 óta nem adtak el annyi személyi számítógépet (PC) világszerte, mint 2012-ben. A tavalyi értékesítések 14,8 százalékkal nőttek, és 34 százalékkal haladták meg a 2017-ben elért mélypontot – írja a CNBC az IDC adatai alapján.
2021-ben összesen (az előzetes számítások alapján) 349 millió darab PC-t értékesítettek világszerte.
A személyi számítógépek közé sorolják
A növekedés pedig azért is lényeges az iparág számára, mert az elmúlt években az okostelefonok előretörésével érezhetően gyengült a PC-k részesedése a műszaki cikkek globális piacán. A felpattanást részben a koronavírus-járvány miatt lezárások fűtötték, melyek következtében sokan kényszerültek otthonról dolgozni vagy tanulni, így megnőtt a háztartások kereslete a személyi számítógépek iránt.
Több elemző arra figyelmeztet azonban, hogy ez a növekedési trend valószínűleg nem lesz tartható hosszabb távon. Decemberben az IDC jelezte is, hogy a piac már meghaladhatta a tetőpontját, és ezért lassulást vetítettek előre 2022-re.
Ezzel szemben viszont az Intel vezérigazgatója, Pat Galsinger egy októberi interjúban úgy nyilatkozott, hogy meglátása szerint a PC-k növekedési pályája fenntarthatónak bizonyulhat.
Az Intel jelenleg az asztali számítógépekhez és laptopokhoz gyártott processzorok legnagyobb kibocsátója, nagyjából 80 százalékos piaci részesedéssel.
A Dell egyik vezetője, Rahul Tikoo ugyancsak osztotta ezt a véleményt. Ő úgy látja, a járvány tartósan megváltoztathatta a fogyasztói igényeket, és sokan úgy érzik, hogy szükségük van saját számítógépre – az okostelefonok mellett is. Tikoo szerint egy olyan átmeneti folyamatban vagyunk, amelyben az okostelefonok modellje jelenik meg a PC-k területén is.
Vagyis egy háztartásban egyre fontosabb lesz, hogy mindenkinek saját személyi számítógépe legyen.
Ahogy tehát a járvány miatti korlátozások folyamatosan enyhülnek a világban, úgy lesz majd egyre világosabb, hogy személyi számítógépek iránti keresletnövekedés mennyire bizonyul majd tartósnak.