Kiotó városvezetése azt tervezi, hogy megadóztatja az üresen álló házakat – írja az RT.com a japán sajtó forrásai alapján.
A városban ugyanis nagyjából 15 ezer üresen álló ház található, melyek állaga folyamatosan és gyors ütemben romlik.
A háttérben az áll, hogy a tulajdonosok nem adják el az ingatlanokat, mivel azzal számolnak, hogy a gyerekeik és unokáik használhatják majd azokat. Mindazonáltal az üresen álló és teljesen gondozatlan épületek állapota gyorsan romlik.
Az új adó célja, hogy meggátolja az ingatlanállomány állagromlását. A tervezet szerint az üresen hagyott ingatlanok tulajdonosainak fizetniük kellene a városvezetésnek, amely a befolyó összeget az épületek fenntartására fordítaná.
A tervezet benyújtói emellett abban reménykednek, hogy az adó elősegíti, hogy a tulajdonosok esetleg bérbe adják vagy eladják a házakat, ahelyett, hogy hagyják azokat üresen lepusztulni.
A jelenség pedig egyáltalán nem marginális. Ahogy ugyanis Japán népessége folyamatosan csökken, az üresen álló ingatlanok problémája egyre nő. 2018-ban például a teljes japán ingatlanállomány mintegy 14 százaléka (nagyjából 8,5 millió ingatlan) állt üresen. A Nomura Research előrejelzése szerint pedig ez az arány 2038-ra elérheti a 31 százalékot, ami akkorra 22 millió ingatlant érinthet.