Rettenetes következményei vannak világszerte az illegális bányászatnak - galéria

bányászat, káros környezeti hatás, illegális aranyások brazíliában
Vágólapra másolva!
Legalább hét személy meghalt és tizenegyen súlyosan megsérültek egy illegális bányában nemrégiben történt balesetben Etiópia Oromia regionális államában. Az újabb tragédia alig egy nappal követte a Burkina Faso illegális aranybányájában történtet, amelyben közel hatvan ember veszett oda. Az illegális bányászat évtizedek óta pusztítja a bolygót, miközben az ezzel foglalkozó bűnszervezetek hatalmas mennyiségű haszonra tesznek szert, mindezt emberéletek ezrei, hatalmas környezetpusztítás és az országoknak okozott óriási gazdasági veszteségek árán.
Vágólapra másolva!

A balesetben maghalt etiópiai bányászok épp arany után kutattak, amikor maga alá temette őket a föld. A kelet-afrikai ország kampányt indított az illegális bányászat és az ásványkincsek csempészete ellen, ugyanis a kormány szerint nagyrészt ezek okolhatók azért, hogy Etiópia a korábbi években alacsony bányászati bevételeket ért el.

Komoly pusztítás a környezetben

Azonban nemcsak az afrikai kontinens, hanem a fejlődő régiók nagy része is szenved az illegális, illetve a nem megfelelően szabályozott bányászattól, amely azt jelenti, hogy a bányászati tevékenységet állami engedélyek nélkül, különösen földhasználati jog, bányászati, kutatási vagy ásványszállítási engedély hiányában folytatják. Ezen szerződések nélkül pedig nincsenek olyan független testületek sem, amelyek szabályoznák a bányászati eljárásokat és az ezzel járó magas kockázatú tevékenységeket.

Bár a környezeti- és baleseti kockázatok a legális bányászati műveletek esetében is fennállnak, az illegális projekteknél ezek valószínűsége sokkal nagyobb.

Illegális bánya, illegális bányászat Afrika, illusztráció
Illegális bánya, illegális bányászat Afrika, illusztráció
Illegális bánya, illegális bányászat Afrika, illusztráció
Illegális bánya, illegális bányászat Afrika, illusztráció
Illegális bánya, illegális bányászat Afrika, illusztráció
Illegális bánya, illegális bányászat Afrika, illusztráció
Illegális bánya, illegális bányászat Afrika, illusztráció
Illegális bánya, illegális bányászat Afrika, illusztráció
dél-afrikai aranybánya, munkások
aranybánya, aranyrög, mérés

Az illegális bányászati tevékenységeket olyan környezeti problémák okozójaként azonosították, mint a vízszennyezés vagy az erdőirtás, ráadásul a felhasznált vegyszerek hosszú távú szennyező hatással is lehetnek a környező élővilágra.Például Brazíliában, ahol a tavalyi és tavalyelőtti évben az aranyexport körülbelül 28 százaléka illegális bányákból származott, gyakori, hogy a munkások hatalmas cianid- és higanymedencéket hagynak maguk után, amelyek súlyosan mérgezik az amazonasi élővilágot.

Modern kori rabszolgaság

A legtöbb illegális bányát ráadásul bûnszervezetek irányítják. Az 1990-es és 2000-es években Afrikában a konfliktusos gyémántipar dollármilliárdokat termelt, melyet olyan polgárháborúk finanszírozására fordítottak, amelyek megtizedelték Sierra Leone, Angola, Libéria, Elefántcsontpart és a Kongói Demokratikus Köztársaság lakosságát. Az Amnesty International becslései szerint önmagában ez a gyémántkonfliktus összesen több mint 4 millió ember halálát okozta.

Az illegális bányászat és kereskedelem problémája viszont azóta sem tűnt el, sőt a világjárvány idején megugrott aranyárak igazi aranylázat idéztek elő Közép-Afrikában, a csempészet pedig ezeken a területeken rendkívül jól szervezett .

Az aranyat illegális felvásárlók hálózata gyűjti be a termelőhelyekről, majd juttatja el regionális kereskedőknek, akik homályban tartják annak valódi származását, tulajdonjogát és mennyiségét.

A nemesfémet ezután főleg légi úton Ázsia (Egyesült Arab Emírségek, India és Kína) felé csempészik ki. Ez lehetővé teszi a bűnözők számára, hogy aranyat a globális piacra jutassák, elfedve annak eredetét, különösen, ha konfliktusövezetekből származik.

Egy fiatal bányász látható egy illegális aranybánya aknájában, 10 km-re a Burkina Faso-i Mogtedo városától, ahol az aranyláz nem kíméli a gyerekeket sem Forrás: AFP/Ahmed Ouoba

Egy vizsgálat megállapította, hogy Afrikában az illegális bányászokat - akiknek egy része fiatalkorú - sokszor a bűnszövetkezetek alkalmazásában álló közvetítők toborozzák, akik hamis vagyon ígéretével csábítják őket távoli területekre. Így kihasználva a szegénységet és a munkanélküliséget, modernkori kizsákmányolásra, rabszolgaságra ítélik a családjuktól elszakított embereket, akik a mérgező vegyszerek, a gázrobbanások és a bányaomlások pusztítása miatt előfordul, hogy soha többé nem jutnak haza.

Mit lehet tenni az illegális bányászat ellen?

Leginkább a tudatos fogyasztás segíthet megfékezni az illegális bányászatot és ezzel együtt járó ember- és környezetpusztítás.

A konfliktusos gyémántkereskedelem körüli heves kampányok miatt 2003-ban az ENSZ, a gyémántipar képviselői, és a gyémántkitermelő országok képviselői aláírták a Kimberley Egyezményt, amely célja, hogy szigorúbban ellenőrizzék a gyémántok származási helyét. Bár a kezdeményezés nem számolta fel teljesen az illegális gyémántipart, az elmúlt évtizedben azért némileg csökkentette annak intenzitását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!