Az expedíció sikerét a fokozatosan olvadó Ross-selfjég tette lehetővé, amely a Déli-sarkvidék 536.000 km² kiterjedésű, Magyarországnál mintegy hatszor nagyobb kiterjedésű tengeri jégpajzsa, helyenként akár 420 méter jégvastagsággal. Az expedíció 160 fős legénysége ezúttal olyan területeken hajózhatott át, amelyek korábban a jégtakaró részét képezték, és nem voltak járhatóak.
A bevetés a Sarkcsillag 25. útja volt a Föld legdélibb kontinensére, azzal a küldetéssel, hogy utánpótlást szállítson a Déli-sark közelében kutató amerikai tudósoknak. Az eddigi rekordot a Spirit of Enderby orosz expedíciós hajó tartotta, amelyik 2017-ben érte el a jeges határvonalat.
A szóban forgó antarktiszi területnek még 1908-ban Ernest Shackleton, a Nimród-expedíció során adta a Bálna-öböl nevet, az ott megpillantott hatalmas vízi emlősök után. Nem sokkal ezután Roald Amundsen norvég felfedező egy bázist is létrehozott az öbölben, ahonnan 1911. december 14-én elsőként érte el a Déli-sarkot.
A Sarkcsillag legénysége büszke arra, hogy a legendás Antarktisz-kutatók nyomdokaiba léphet"
– mondta el William Woityra százados, a nehézjégtörő parancsnoka. „Még több mint egy évszázaddal később is folytatjuk a felfedezéseket, új helyekre jutunk el és bővítjük a bolygónkról alkotott emberi ismereteket" - tette hozzá.
Ez a küldetés volt a meglehetősen korosnak számító Sarkcsillag első visszatérése az Antarktiszra a koronavírus-világjárvány kezdete óta, ugyanis tavaly télen a 46 éves jégtörő még az Északi-sarkon hajózott.