Az orosz-ukrán háborús konfliktus kapcsán hozott szankciós szabályok értelmében Alekszej Mordashov teljes részesedését befagyasztották volna a világ legnagyobb turisztikai szolgáltató cégéből, a TUI-ból. Az EU ugyanis különböző aggályokat vázolt fel az üzletemberrel kapcsolatban: Mordashov azon gazdag oroszok közé tartozik, akikről úgy vélik, hogy közel állnak Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz. Az érdekeltségébe tartozó médiavállalkozások pedig állítólag oroszbarát televíziókon keresztül segítettek destabilizálni Ukrajnát.
A szankciós szabályok értelmében Mordashov tehát nem adhatta volna el a részvényeit, nem vehetett volna fel osztalékot, valamint nem szavazhatott volna az igazgatósági üléseken sem.
Az orosz milliárdos azonban kicselezte a korlátozásokat. Úgy kerülte el a mintegy 1,4 milliárd dolláros (470 milliárd forintos) értékű TUI részvényének a befagyasztását, hogy a 34 százalékos részesedésének nagy részét eladta egy, a Brit Virgin-szigeteken működő cégnek.
A TUI AG értesítései szerint a tranzakciókra 2022. február 28-án került sor, azon a napon, amikor Mordashov felkerült az uniós szankciók által célzott oroszok listájára. A TUI egy közleményben jelentette, hogy Mordashov a TUI-részvényeinek 29,9 százalékát egy a Brit Virgin-szigeteken található Ondero Ltd nevű vállalatnak értékesítette, míg a fennmaradó 4,1 százalékot a saját tulajdonában lévő Severgroupnak.
A tranzakció következtében így csupán a Severgroup birtokában lévő, 204,5 millió dollár (68,7 milliárd forint) értékű kis részt fagyasztották be. Bár a szankciók az Ondero Ltd-nek eladott részvényekre nem érvényesíthetők, a Bloomberg szerint az új tulajdonos is „kapcsolatban áll" Mordashovval. Ezt azonban nehéz lenne bizonyítani, ugyanis a tulajdonjogra vonatkozó pontos információkat a Brit Virgin-szigetek titoktartási szabályai védik.
Tekintve, hogy
az Egyesült Királyság tengerentúli területére és egykori gyarmatára nem érvényesek a cégnyilvántartás nyilvánossá tételére irányuló szabályok, ez azt jelenti, hogy a részvényesekről szóló információkat csak kivételes körülmények között adnak ki, például a bűnüldöző szervek kérésére.
Mordashov egyébiránt az EU szankciós listájára való felvétele kapcsán elmondta:
Nekem semmi közöm a jelenlegi geopolitikai feszültség kialakulásához. Szörnyű, hogy ukránok és oroszok halnak meg, az emberek szenvednek, és a gazdaság összeomlik. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy minél előbb megtaláljuk a kiutat ebből a konfliktusból, és megszűnjön a vérontás."
Mindenesetre az üzletember a TUI nélkül sem maradt munka nélkül, hiszen Oroszország legnagyobb acélipari és bányászati csoportjának, a Severstalnak a vezérigazgatója, valamint a Severgroup elnöke is, amelynek érdekeltségei a telekommunikációtól az aranybányászaton át a médiáig és a mérnöki munkákig terjednek.