Nehéz lenne túlbecsülni a rizs szerepét a globális élelmiszerpiacon. Bár az olyan térségekben, mint Ázsia, Latin-Amerika, Afrika vagy a karibi régió különösen nagy szerepe van a rizsnek a hétköznapi étrendben, világszerte nagyon népszerűnek számít.
Olyannyira, hogy az emberiség kalóriafogyasztásának több mint egyötödét a rizs adja.
A Visual Capitalist azt is megnézte, mely országokból származik a világ rizskínálata. A 2019-es adatokból az derült ki, hogy globálisan 756 millió tonna rizst termesztettek, amivel a rizs a világ harmadik legtöbbet termesztett mezőgazdasági terménye volt a cukornád és a kukorica mögött. Utóbbiaknak egyébként számos nem élelmiszeripari felhasználási módja is van.
A rizstermesztés országos megoszlása pedig azt mutatja, hogy Kína és India messze a világ két legfontosabb gazdasága a rizspiacon.
Kína 211,4 millió tonnát termelt, amivel a globális kínálat 28 százalékát adta. India pedig 177,6 millió tonnával állt a második helyen, 23,5 százalékos globális részesedéssel.
A két ország előnyét jól mutatja, hogy a harmadik helyen álló Indonézia mindössze 54,6 millió tonnát termesztett, amivel 7,2 százalékos volt a globális részesedése a kibocsátásban. A top10-ben szerepelt még Banglades, Vietnám, Thaiföld, Mianmar, a Fülöp-szigetek, Pakisztán, valamint Brazília. Az élbolyban tehát szinte kizárólag ázsiai országok találhatók, az egyetlen Brazília kivételével.
Mivel a globális rizskínálat 84 százalékát ez a tíz ország adja, ez azt is jelenti, hogy a világ igen jelentősen rá van szorulva a tőlük érkező importra.
Miközben 2019-ben Thaiföld, Pakisztán és Vietnám erős nettó exportőr volt, Kína például komolyan támaszkodik az importra, hogy ki tudja elégíteni a hazai fogyasztói igényeket.
Végül érdemes megemlíteni, hogy nem minden megtermesztett rizs kerül az fogyasztók asztalára. A fejlődő országokban a termés 8-26 százaléka használhatatlan az elégtelen mezőgazdasági infrastruktúra miatt.