A régóta bevett szokást, miszerint az uralkodó Kim-család alapítójának születésnapján édességet ajándékoznak a gyerekeknek, minden évben igen nagy készülődés előzi meg. A csomagok rendszerint cukorkát és kekszet tartalmaznak, azonban nem az idei az első eset, hogy ezek meglehetősen rossz minőségűre és túl keményre sikerednek, ugyanis a prémium alapanyagokból készülőket a feketepiacon, már jó előre titokban értékesítik - számol be arról az Észak-Korea ügyeivel foglalkozó Daily NK.
Az alábbi képen a korábbi évek születésnapi édességei láthatók:
Egy, a Daily NK-nak nyilatkozó forrás szerint
az egyik probléma az, hogy az édes rágcsálnivalók összetevőinek jelentős részét az ellátási lánc folyamatát felügyelő káderek ellopják, a másik pedig, hogy a szegény országban az olyan hozzávalók, mint a cukor vagy a búzaliszt, napjainkban igencsak hiánytermékek.
Úgy tűnik viszont, hogy a problémával a phenjani kormány is tisztában van, ezért az idei ajándékozás előtt komoly minőségi ellenőrzést végzett a harapnivalókat gyártó tartományi üzemekben. Az ellenőrző bizottságok április 9. és április 11. közt járták körbe az élelmiszergyárakat, amelynek keretében tartományonként
kóstoltak.
A jelentés megállapította, hogy Szamdzsijon és Hjeszan gyárai produkálják a legfinomabb termékeket, míg más termelőüzemek gyártási minősége ezektől jelentősen elmarad.
Az eredmények szerint több vidéki üzem is helyettesítő anyagokat használt egyes összetevők pótlására, főként azokra, amelyek az ország rossz gazdasági körülményeire tekintettel igen csak korlátozott mennyiségben érhetők el.
A gyárak főleg a búzalisztet mellőzték, és helyette kukoricalisztet használtak, ez azonban jelentősen rontotta az ízélményt.
Ugyanakkor az ellenőrző bizottság úgy döntött, hogy tekintettel a jelenlegi nemzetgazdasági helyzetre, a visszaélésekből a szóbeli figyelmeztetéseken kívül ezúttal nem kíván jogi kérdést csinálni. Egyébiránt a legtöbb családnak még a rossz minőségű falatok szétosztása is komoly gesztust jelent a nehéz időkben, hiszen sok kisgyerek csak így juthat édességhez.
A latorállamban élő gyerekek a napokban veszik át az ajándékokat, bár lehet, hogy a csomagok nagy részét a tavalyihoz hasonlóan sok szülő azonnal áruba is bocsátja, ugyanis az országban azóta sem enyhült jelentősen a koronavírus-járvány következtében elharapózó élelmiszerválság.