Kalifornia állam illetékes hivatala a héten közzétette a nagyszabású környezetvédelmi tervét, melynek legfontosabb eleme, hogy 2035-ig teljesen kivezetnék a benzinüzemű újautók értékesítését – írja a CNBC.
Amennyiben a javaslatot elfogadják, az előírná, hogy 2026-ig az újautók 35 százaléka elektromos vagy hidrogén-meghajtású legyen, de ez az arány 2030-ig elérné a 68 százalékot, 2035-ig pedig a 100 százalékot.
A közlekedési szektor szennyezésének visszafogása az állam egyik legfontosabb célkitűzése a klímavédelem terén, tekintve, hogy a gépjárművek adják a térség légszennyezésének mintegy 40 százalékát.
Tavaly egyébként az elektromos autók aránya 12,4 százalékos volt az értékesítések körében, ami jelentős növekedés volt a 2020-ban mért 7,8 százalékos arányhoz képest.
Várhatóan augusztusban szavaznak majd Kaliforniában a tervezet elfogadásáról, miközben eddig már 15 amerikai állam fogadott el hasonló terveket – beleértve New York, New Jersey és Pennsylvania államokat is.
Az erdőtüzektől, szárazságtól, valamint a hőmérséklet emelkedésétől egyre jobban szenvedő Kalifornia állam ezzel együtt azt célozta meg, hogy 2045-ig teljesen átáll megújuló energiára.
Vannak azonban környezetvédelmi csoportok, amelyek a jelenlegi tervezetet is kevésnek tartják. Egyesek úgy érvelnek ugyanis, hogy az autóiparban a 100 százalékos célt már 2030-ra el kellene érni, tehát öt évvel a javaslatban megfogalmazott cél előtt.