Nemrég az Apple vezérigazgatója, Tim Cook hangsúlyozta, hogy a vállalata „nem immunis" a globális ellátási láncok akadozásaira. Hozzátette, az iPad üzletáguk például jelentős kínálati kihívásokkal küzdött a legutóbbi negyedévben.
Ezzel párhuzamosan az Apple pénzügyi vezetője, Luca Maestri hozzátette, a jelenlegi negyedévben a cégnek le kell küzdeni a beszállítói láncok nehézségeiből adódó akadályokat,
melyek összesen akár 4-8 milliárd dollárral is visszafoghatják a társaság bevételeit.
A fenti véleményekre a befektetők is aggodalommal reagáltak. A csütörtöki gyorsjelentést követően, a pénteki kereskedés során, az Apple részvényárfolyama 3,7 százalékkal gyengült.
Az Apple azonban nem az egyetlen globális nagyvállalat, amely tartósan megszenvedi a chiphiányt, illetve az alapvető nyersanyagok hiányát.
A Nokia vezére, Pekka Lundmark ugyancsak csütörtökön, a CNBC-nek nyilatkozta, hogy a finn társaság sokkal gyorsabb növekedést produkálhatott volna a legutóbbi negyedévben, ha nem kellett volna megküzdeni az ellátási láncok problémáival.
Mindeközben az autógyártók is nehéz helyzetben vannak a chiphiány miatt, amely tavaly vált igazán súlyossá a világgazdaságban. A Daimler vezérigazgatója, Ola Källenius pénteken elmondta, a chiphiány a három legfontosabb kihívás egyike a jelenlegi üzleti környezetben.
Källenius hozzátette, a koronavírus-járvány miatti friss kínai lezárások ugyancsak akadályozzák a globális ellátási láncok talpra állását.
Ráadásul a Daimler egyik legnagyobb piaca Kína, vagyis a vállalatot (sok más autógyártó mellett) különösen nehezen érinthetik a kínai lezárások.
A Volvo vezetője, Jim Rowan szintén azt hangsúlyozta, hogy a vállalatának a második negyedévben szembe kell néznie a chiphiánnyal, de a társaság, állítása szerint, biztosította az ellátást, amely az év második felében segíteni fog.
Végül a német Berenberg bank végezett egy kutatást az eurózónában, a múlt hónapban, és az elemzők arra jutottak, hogy
az autógyártás még mindig messze elmarad a megrendelésektől.
Kiemelték, a chipeladások elkezdtek fellendülni az elmúlt időszakban, de a jelentős áremelkedések azt eredményezik, hogy reálértéken az iparági talpra állás várhatóan gyengélkedhet.
A közlemény megjegyezte, a kínálati oldal felzárkózásához még időre van szükség, vagyis a cégeknek egy ideig még várhatóan „túlórázniuk kell".