Észak-Korea a világ azon országa, amelynek kapcsán időnként hangsúlyozni kell: nagyon nehéz teljes és pontos képet alkotni arról, éppen milyen fejlemények játszódnak le ott egy-egy esemény, vagy egy olyan rendkívüli helyzet, mint egy veszélyes vírus járványos terjedése nyomán. Így van némi bizonytalanság van abban a kérdésben is, hogy a phenjani vezetés hogyan viszonyult a vírus országon belüli megjelenéséhez, túl a külföld fele küldött üzeneteken, ami arról szóltak, Észak-Korea teljesen vírusmentes övezet. Azt viszont, hogy ez vélhetően nem több következetes tagadásnál, már nagyon régóta mondják külső elemzők. Ahogy az Origo megírta, Észak-Korea már a járvány elején, titkokban külső segítséget kérhetett, bár vélhetően soha nem derül ki, így történt-e.
Ha mégis segítségért folyamodott, azt azért titokban tette, mert a dzsuce, azaz a teljes önellátás és függetlenség elvét a politikai elit szintjén hirdető, azt állami ideológiává emelő ország magával és mindenkori vezetőjével kapcsolatban – ez esetben az örökletes dinasztia harmadik generációs tagjáról, Kim Dzsongunról van szó – nem engedhet meg komoly presztízsveszteséget.
Annak beismerése pedig, hogy a vírus bekerült az országba, és az állam saját erőforrásaiból képtelen hatékonyan védekezni ellene, kétségtelenül arcvesztés lett volna.
Így aztán maradt a valóság figyelmen kívül hagyása. Külső elemezők és titkosszolgálati jelentések már a járvány kezdete óta állították, hogy a vírus nagyjából akkor bejutott az országba, amikor 2020 tavaszán komoly terjedésnek indult a világon, de az Észak-Koreában elrendelt, tízezreket érintő karanténokat akkor a hatóságok pusztán a megelőzés részeként magyarázták. Tavaly nyáron már rés jelent meg a pajzson, mert Kim Dzsongun erőteljes tisztogatásba kezdett a hatalmat gyakorló Munkapártban.
Vezető tisztségviselők fejei hullottak (elképzelhető, hogy a személycseréket tényleges kivégzések is kísérték) az elégtelen járványügyi védekezés miatt. Mindazonáltal Phenjan hivatalosan akkor még mindig kitartott a járvány tagadása mellett, így természetesen se fertőzöttekről, se Covid-halottakról nem közöltek jelentéseket. A rezsim maradt a teljes elzárkózásnál.
Így a nyugati mércével mérve amúgy is szürreálisnak tartott észak-koreai álom az elmúlt nagyjából egy évben újabb, még meghökkentőbb színekkel gazdagodott:
Mindehhez képest túlzás nélkül meglepő fordulatot jelent, hogy május első felében Észak-Korea elismerte: nem pusztán jelen van, hanem tombol a koronavírus-járvány az országban. A helyzet pedig valóban súlyos lehet.
Ehhez képest túlzás nélkül meglepő fordulatot jelent, hogy május első felében Észak-Korea elismerte: nem pusztán jelen van, hanem tombol a koronavírus-járvány az országban. A helyzet pedig valóban súlyos lehet. Kim Dzsongun „nagy bajnak" nevezte a járvány kialakulását, amely miatt - mint kiderült - május 12-én mozgási korlátozásokat vezettek be az ország legnagyobb városaiban. Az első hivatalos bejelentést követően Phenjan még csak hat halálos áldozatról jelentett, majd egy napra rá (május 14-én) már 27 halottról és százezres nagyságrendű fertőzöttről. Újabb két napra rá a hivatalos állami hírügynökség a KCNA 1,2 milliónál több azonosított fertőzöttről közölt hírt, 50 halálos áldozattal. Ezek a számok minden további, pontosan levezetett számítás nélkül is láthatóan szólnak a vírus fénysebességgel való terjedéséről – vagy mégsem? Úgy tűnik, nem a koronavírus-járvány lesz az, amikor a phenjani rezsim őszintén kezd kommunikálni egy túlzás nélkül országos krízisről.
Miről van szó?
A számok drámai erejükön túl azért is megdöbbentők, mert egyáltalán kikerülhettek, a hivatalos állami kommunikációban jelentek meg, és a koronavírus okozta egészségügyi válsághelyzet elmélyüléséről árulkodnak. A helyzet minden bizonnyal súlyos, de nem ez lesz, ami megroppantja a phenjani elit helyzetét.
Phenjan május 24-én hivatalosan 68 halálos áldozatot ismert el, 3 millió „lázas betegről" számolt be – tesztelés híján az egyik jellemző tünetre hivatkozva –, miközben 2,5 millió gyógyultról jelentett.
Ez utóbbi szám szintén valószínűtlenné teszi, hogy a járvány csak idén tavasszal alakult ki, illetve gyorsult volna fel az országban.
A KCNA közölte egyben, hogy Phenjan sikeresen "fenntartotta a stabil helyzetet, és felgyorsította annak kedvező alakulását", "az országos megbetegedési és halálozási arányok drasztikusan csökkentek, és nőtt a gyógyultak száma".
Összeállításunk nem ért véget, kérjük lapozzon a cikk második oldalára!