A Világgazdasági Fórum (WEF) kutatása szerint számos nagyváros egyre gyorsabban süllyed, és kerül közelebb a tengerszinthez.
A tengerparti települések, mint például az egyesült államokbeli Miami és a kínai Kuangcsou (Kanton), a klímaváltozás következményeként megemelkedő vízszint miatt a jövőben hatalmas áradásokkal nézhetnek szembe, míg más városokban pusztító árvízek várhatók. Ráadásul a világ néhány metropolisza még annál is gyorsabban süllyed, mint ahogy a körülöttük lévő tengerszint emelkedik. A süllyedés oka főként az ülepedésben keresendő, amikor is a föld alatt történnek változások, elsősorban a talajvíz használata miatt. A sűrűn lakott helyek esetében a koncentráltan jelen lévő lakóépületek és ipari termelés csak még tovább ront a helyzeten.
A süllyedés következtében a városok túlnyomó többségében évente több millimétert süllyedt a föld.
A becslések alapján legalább 33 város esik évente egy centiméternél többet, ami ötszöröse a tengerszint emelkedésének. A leggyorsabban süllyedő városok Dél- és Délkelet-Ázsiában koncentrálódnak, amelyek ezért folyamatos alkalmazkodásra kényszerülnek. Indonézia például átköltözteti fővárosát a 10,5 milliós nagyvárosból, Jakartából a 2000 kilométerre lévő újonnan épült Borneo szigeti városba, részben azért, mert Jakarta jelentősen süllyed. A szakértők arra is rávilágítottak, hogy a folyamatot nem lehet leállítani, csupán lassítani. Jakartában az évi 28 centiméteres értéket az erőfeszítéseknek köszönhetően, például sikerült évi 3 centire leszorítani.
A texasi város, Houston az egyetlen az első 10-ből, amely nem Ázsiában található.
A legrosszabb helyzetben pedig az évente 5,22 centiméterrel lejjebb kerülő kínai Tiencsin van.