Befejeződött az a projekt, melynek keretében hazaszállítottak mintegy 600, külföldön ragadt kiribati tengerészt. Az utolsó hat személy hétfőn landolt Tarawán, az óceániai ország fővárosában.
Ezzel lezárult a két évig tartó hazaszállítási folyamat, melyben kiribati kormánya mellett munkáltatók, szakszervezetek, valamint civil szervezetek is részt vettek
– írja a gCaptain a Nemzetközi Hajózási Kamara közlése alapján.
A tengerészek a világjárvány miatti globális utazási korlátozások eredményeként nem térhettek haza. Ezek a protokollok globálisan tengerészek százezreit érintették, és voltak olyanok, akik akár két évig nem láthatták a családjukat.
A kiribati kormány egyébként a járvány időszakában „zéró covid" politikát alkalmazott, vagyis teljes korlátozást vezetett be a beutazásra. A tengerészek munkaadói még 2021 elején kezdték el elhelyezni a dolgozókat Dániában és Németországban, ahogy lejártak a szerződéseik. A cégek szállást és ellátást is biztosítottak a dolgozóknak, amíg azok a kiribati szabályok enyhítésére vártak. A tengerészeknek a vakcinát is biztosították, ha nem voltak beoltva a szerződés ideje alatt.
Az első hazaszállítások 2020 novemberében kezdődtek, és 2021 áprilisára 362 kiribati tengerész térhetett vissza a Fidzsi-szigeteken keresztül Tarawára. 2021 novemberében pedig 141 dolgozó térhetett haza egy hajón, melyet a munkaadójuk bérelt.
2022 elején aztán további 73 tengerészt szállítottak haza (10 fős csoportokban), a kiribati kormány, a munkaadók és egy, a tengerészeket támogató vallási szervezet segítségével.
Most pedig már az utolsó 6 tengerész is otthon van, akik egy kormányzati létesítményben töltik le a kötelező karantén időszakát.