Az afgán központi bank illegálisnak minősítette az online devizakereskedést. Az intézmény közlése szerint ugyanis az iszlám jogban nem található olyan utasítás, amely ezt a tevékenységet jóváhagyná – írja a Bloomberg.
A háttérben az állhat, hogy mióta a tálibok tavaly visszavették a hatalmat Afganisztánban,
a nehéz gazdasági helyzettel küzdő országban sokan az online kereskedés felé fordultak.
Ez nemcsak devizakereskedelmet jelentett, ugyanis a kriptovalutákkal is élénk kereskedés indult. A lakosság ugyanis igyekszik megőrizni a vagyona értékét, és nem szeretné, hogy az a tálib vezetés fennhatósága alá kerüljön.
A központi bank egyébként egy videót is közölt, amelyben egy bokszteremben két férfi arról beszélget, hogy a devizakereskedés ellentétes a muszlim hitükkel. Az egyelőre nem világos, hogy a jegybank a kriptovalutákkal történő kereskedést is betiltja-e.
Bár arról nincsenek konkrét adatok, hogy hányan kereskednek online devizával az országban, a Bloomberg forrásai szerint naponta dollármilliók mozdulhatnak meg a helyi piacon.
A bejelentésre azt követően került sor, hogy a tálib hatalomátvétel nemzetközi elszigeteltséget hozott Afganisztánnak. Az ország elesett a nemzetközi segélyektől, amelyek korábban a GDP több mint 40 százalékát tették ki. Emellett az Egyesült Államok megakadályozta, hogy a központi bank hozzáférjen a több mint 9 milliárd dollárnyi külföldi tartalékaihoz.