A Science Advances nevű folyóiratban megjelent új tanulmány szerint
a banán illata stresszreakciót vált ki a hím egerekben.
Az értekezést jegyző montreali kutatók eredetileg azt vizsgálták, hogy „a vemhes és szoptató nőstény egerekhez való közelség hogyan növeli a stresszhormonok szintjét a hím egyedek szervezetében".
Amikor egy végzős diák észrevette, hogy a laboratóriumban a hím egerek „furcsán kezdenek viselkedni" a vemhes nőstény fajtársaik közvetlen környezetében, a kutatók felfedezték, hogy
a nőstény egerek a vizeletükön, vagyis annak illatán keresztül kémiai jelzést küldenek az ellenkező nem egyedei számára.
Ebben a speciális üzenetben az anyarágcsálók azt kívánják kifejezni, hogy a hímek saját testi épségük megőrzése érdekében jobban teszik, ha távol maradnak az utódoktól.
Kiderült, hogy a nőstény egyedek vizeletében talált, figyelmeztetésre szolgáló vegyület az n-pentil-acetát, vagyis ugyanaz az anyag, mint amelyik olyan jellegzetes illatot kölcsönöz a banánnak. Éppen ezért, egy bohém gondolattól vezérelve a tudósok elszaladtak némi banánolajért az egyik helyi szupermarketbe, majd pedig az egerek ketrecébe helyezték a zsiradékot. Az akció következményei tudományos szempontból nem okoztak csalódást, a várakozásoknak megfelelően ugyanis a hím egerek stresszszintje „jelentősen megnőtt" a banánolaj közelében.