Noha a legalizáció támogatóinak és a marihuána felhasználóinak döntő többsége ragaszkodik hozzá, hogy a kannabisz nem okoz függőséget – és valóban a fű által okozott függőség egészen más, mint például a heroin által kiváltott – azért egyre több bizonyíték mutat arra, hogy ez nem feltétlenül van így.
Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) szerint a kannabiszfogyasztók 10 és 30 százaléka között lehetnek azok, akik túlzásba viszik a szer használatát és az emiatt bekövetkező egészségügyi és szociális problémák ellenére sem tudják megállni a további drogozást.
A londoni tőzsdén jegyzett gyógyszercég az Indivior és a francia Aelis Farma viszont remélik, hogy az általuk fejlesztett, legújabb készítmény – ami a fejlesztés jelen fázisában az AEF0117 nevet viseli – változtat ezen.
Az Egyesült Államokon és Kanadán végigsöprő legalizációs hullám hatására a gyakori és a problémás használók száma is megugrott, különösen a fiatal felnőttek és az idősebb kamaszok körében. Mark Crossley, az Indivior vezérigazgatója szerint
bár a kannabiszt sokan organikusnak és biztonságosnak tartják, a következmények szempontjából nézve ez félreértés.
Az új, engedélyezés küszöbén álló gyógyszerek a fogyasztók szervezetében azokat a receptorokat befolyásolják majd, amelyek a fű pszichoaktív hatásáért felelős hatásokat fejtik ki.
Mivel egyes becslések szerint a kannabisz használat rendellenességben az Egyesült Államokban 14 millióan szenvednek, így
egy sikeres termékfejlesztés hatalmas lehetőségekkel, és nem utolsósorban gazdasági haszonnal kecsegtet,
különösen, hogy egyelőre nincs gyógyszeres javallat az országban a jelenségre.