A japán Spiber startup cég úgy döntött, hogy megvizsgálja, vajon a pókháló anyaga megváltoztathatja-e a textilipart.
A biotechnológiára szakosodott vállalat a pókselyem másolatának laboratóriumi előállításával kezdte.
A pókok úgy készítik hálójukat, hogy folyékony fehérjét selyemfonallá alakítanak, de a pókok kannibálok, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi a tenyésztésüket, a selyemhernyókat viszont már évezredek óta a selyem előállítása érdekében hasznosítják. Ezért két barát, Kazuhide Sekiyama és Junichi Sugahara, a Spiber alapítói úgy döntöttek, hogy
olyan szintetikus anyagot hoznak létre, amely molekulárisan azonos a pókselyemmel.
2007-ben megalapították a Spiber nevű céget, amely több ezer különböző pókfajt, valamint különböző selyemfajtákat kutatott és létrehozott egy, gyakorlatilag az összes pókselyemfajtát tartalmazó adatbázist.
A Moon Parka kabát:
Végül sikerült olyan szintetikus selymet létrehozniuk, amely a pókok által készített selyemháló tulajdonságaival rendelkezik, amelyet Brewed Proteinnek neveztek el.
2015-ben a Spiber a The North Face Japánnal együttműködve 50 darab Moon Parka elnevezésű kabátot készített limitált példányszámban a Holdra szállás 50. évfordulója alkalmából. A tervezési folyamat során azonban a csapat felfedezte, hogy a pókselyem nedvesség hatására zsugorodik, ezért módosítaniuk kellett a fehérjét, hogy a szál alkalmas legyen a kültéri kabáthoz. Négy évbe telt, mire sikerült olyan ruhadarabot gyártani, amely megfelelt az elvárásaiknak. Az egész kis kollekció pillanatok alatt elfogyott.
Egy kabát 150.000 jenbe, azaz körülbelül 500.000 forintba került.
A Spiber által kifejlesztett anyagnak van még egy előnye: biológiailag lebomló, és nem terheli a környezetet, mint más szintetikus szövetek.
A cég most a termelés felfuttatásán dolgozik, és készül a textiltermékek teljes kereskedelmi bevezetésére.