Hősünk Kérszigeti Dékány Mihály néven született Cegléden, 1870-ben (márványtábla őrzi az emlékét a városban). Kiskorától a cukrászmesterség érdekelte, így 12 évesen már inasként sürgött-forgott az édességek mellett. Aztán elkerült a nagy hírű csokoládékészítő mester, Gerbeaud Emil manufaktúrájához.
Dolgozott Németországban, Svájcban, Monte-Carlóban, Kijevben, majd Moszkvában is, ahol a különleges ízesítésű bonbonjai miatt a cári család alkalmazta.
Mivel II. Miklós állandóan az anarchisták célkeresztjében állt, ezért Dékány csak úgy készíthette a bonbonjait, hogy közben a cári udvar egy magas rangú tisztje figyelte, nem tesz-e valami oda nem illőt a golyócskákba.
Aztán a politika az ő életébe is beleszólt: mivel Oroszország Magyarország ellen (még az Osztrák-Magyar Monarchia fennállásában) harcolt az I. világháborúban, Dékány hamarjában egy szibériai munkatáborban találta magát.
A háború végén hazajöhetett: 1918 végén érkezett meg elgyötörten Magyarországra. Aztán gondolt egy merészet, és meg sem állt New Yorkig. 1923-ban pedig a magyar újságok megírták, hogy
a rangos amerikai cukrászversenyen őt választották meg a bonbonkirálynak, majd ezt a megtisztelő címet később még kétszer elnyerte. Dékány híres lett, saját cukorkagyárat nyitott.
"A magyar cukrászok egyik legnagyobbika. Ceglédtől New Yorkig olyan karriert futott be, amilyen párját ritkítja" - ezt nyilatkozta róla Hauer Mihály, a nem kevésbé híres cukrászmester 1931-ben. "Megérdemli a bonbonkirály nevet" - írta a New York Herald Tribune pár évvel korábban. "Milliomos vállalkozó, a nemzetközi zsűri a Grand Central Palace-ban neki ítélte a fődíjat" - terjedt idehaza a legenda.
Életében a következő nagy fordulat akkor következett be, amikor egy New York-i fogadáson megismerkedett a magyar színésznővel és operettprimadonnával, Küry Klárával. 1931 augusztusában azután a bonbonkirály megjelent Budapesten, hogy feleségül kérje Küryt.
Hatalmas feltűnést keltett a ruházatával, az akkor már 61 éves cukrász ugyanis torzonborz hajjal érkezett, az elegáns ruhájához pedig egyedi kiegészítőket alkalmazott.
A szivarzsebében női aktokat ábrázoló selyem zsebkendő díszelgett, a nyakkendőjén pedig egy fürdőruhás hölgy szerepelt, amerikai lobogóval a kezében.
A virágcsokor mellett természetesen bonbonos dobozkák is voltak nála.
A visszavonult operettprimadonna hajlott az igenre, de később megkérdezte Dékányt, hogy miből fognak megélni New Yorkban? „Hazautazom, beszélek a buffalói csokoládégyáros barátommal és nyitunk egy gyárat!" – mondta Dékány, aki itt még magabiztosnak tűnt, ám aztán napok alatt kiderült, nem is olyan jó parti, mint ahogy előadta. Szinte egyik napról a másikra kiesett a sikeres amerikai nagybácsi szerepéből.
Pesten felfogadott titkára robbantotta ki a botrányt, ugyanis egy fillért sem kapott Dékánytól, csak egy beválthatatlan, 90 pengőről szóló váltót, miközben több pénzről állapodtak meg. A titkár aztán telekürtölte a várost azzal, hogy a nagy bonbonkirálynak valószínűleg nincs is pénze.
Dékány Mihály ezek után visszautazott New Yorkba, de Küry Klára nélkül, mert a színésznő is elbizonytalanodott. Később a cukrász azt mondta, valóban nem volt sok pénze, mert egy tönkrement amerikai bankban ragadt a vagyona.
A különc bonbonkirály 1936-ban, 66 éves korában aludt el örökre.
Forrás: Újságmúzeum.hu, Sopronmedia.hu és Magyarkonyhaonline.hu