Szaúd-Arábia az eddig tervezettnél is látványosabb fejlesztéseket hajtana végre a Neom névre keresztelt projekt keretein belül. Az eredetileg 2017-ben bejelentett terv egy olyan óriásmetropoliszról szól, amely 2030-ra készülne el teljesen, és összesen 500 milliárd dollárba kerül.
Az eredeti terv szerint több különböző fejlesztés lett volna a területen, melyeket összeköt majd egy szupergyors földalatti vasút.
A terv azonban most annyiban módosult, hogy a projekt keretein belül megépülne egy több kilométer szélességben elterülő épületegyüttes, melynek középpontját két, 500 méter magas iker felhőkarcoló adná
– írja a The Richest.
Az épületegyüttes a Vörös-tengertől a sivatagig nyúlna el, és a lakóingatlanoktól az irodahelyekig számos különböző funkciót töltene be.
A Neom megvalósításán egyébként a szaúdi állam a kaliforniai székhelyű Morphosis építési irodával dolgozik együtt. A projekt eredetileg 200 milliárd dollárba került volna, de a tervezett költségek mára több mint megkétszereződtek. A Neom része annak a nagyszabású tervnek, amelynek eredményeként Szaúd-Arábia 2030-ra jelentősen csökkenteni kívánja a kőolajtól való gazdasági függőségét.
Bár a két, 500 méter magas toronynál lesznek magasabb épületek a világon, ha minden a terv szerint halad, ez az épületegyüttes lehet a világ legnagyobb kiterjedésű épülete.
A jelenlegi világelső az 1,75 millió négyzetméteren elterülő New Century Global Complex nevű sokfunkciós komplexum, a kínai Csengtuban.
A World Atlas összesítése alapján a világ harmadik legnagyobb épülete viszont már most is Szaúd-Arábiában található. Ez az Abrádzs al-Bajt nevű épületegyüttes (1,57 millió négyzetméter), amely Mekka városában áll, és hét felhőkarcolót foglal magában.