A dokumentum a hajókat ért 58 kalóztámadást, valamint fegyveres rablást tart számon 2022 első hat hónapjáról, ami 1994 óta a legalacsonyabb szám. Az előző év azonos időszakában egyébként 68 támadás történt. Emellett az is figyelemre méltó adat, hogy idén még nem követtek el egyetlen emberrablást sem a világtengereken.
Ez nemcsak a tengerészek és a hajózási ágazat számára jó hír, hanem a kereskedelem számára is"
- mondta el Michael Howlett, az IMB igazgatója.
Ugyanakkor a szakember továbbra is arra biztatja a kormányokat és a hatóságokat, hogy folytassák járőrözéseiket, ezek ugyanis komoly elrettentő hatással bírnak a tengeri támadókkal szemben.
Bár a bejelentett incidensek számának csökkenése üdvözlendő fejlemény, és az is, hogy ténylegesen ugyan nem volt emberrablás, azonban
az elmúlt féléves időszakban a tengeri útonállók 23 főt ejtettek túszul, ötöt pedig megfenyegettek.
Az 58 incidensből 12-t a Guineai-öbölből jelentettek, mely az elmúlt években a világ legveszélyesebb tengervizének számított a kalóztámadások száma alapján. A Szingapúri-szorosban tanyázó haramiák az év eleje óta a világszerte nyilvántartott összes rajtaütés több mint 25 százalékáért voltak felelősek. Az elkövetők mind a 16 dokumentált támadás esetében sikeresen felszálltak a hajókra, 6 alkalommal pedig a fegyvereiket is használták.
Bár az Ádeni-öbölben az év eleje óta nem számoltak be incidensről, ennek ellenére továbbra is fennáll a kalózkodás veszélye, főleg a Vörös-tenger déli partjainál, valamint a jemeni és szomáliai vizeken.