Az ember alkotta tárgyak gyorsan problémát jelenthetnek számos állatfaj számára. A halak megeszik a műanyag részecskéket, a sünök a robotfűnyírók alá szorulhatnak, a szarvasok pedig áldozatokká válnak az utakon.
Amikor a madarak nagy sebességgel nekirepülnek a kemény felületnek, az esetek jelentős hányadában az üvegnek ütközve súlyos sérüléseket – belső sérüléseket, agyrázkódást, nyakcsigolya- vagy koponyacsonttörést – szenvednek.
A német szövetségi államok madárrezervátumainak előrejelzése szerint az évente látott madarak több mint 5 százaléka üvegtáblákba ütközik.
A NABU adatai szerint csak Németországban évente körülbelül 100 millió madár pusztul el egy üvegtábla általi ütközés következtében.
A balesetekben elpusztult madarak száma olyan nagy, hogy hatással lehet a madárpopulációkra. A madárcsapás elsősorban az énekesmadarakat, a ragadozó és vándorló madarakat, valamint a téli vendégeket érinti.
A madarak nem pontosan azt és úgy látnak, mint mi emberek. Az állatok számára az üveg egy láthatatlan akadály, amelyen keresztül azt hiszik, át tudnak repülni. Ha a növények vagy a kék ég is visszatükröződik rajta, az még jobban vonzza a madarakat.
„A repülő madarak, ha a keret és egyéb jelek alapján nem tanulták meg felismerni az üveget, teljes sebességgel nekirepülnek az ablaknak, és az esetek jelentős százalékában halálos sérülést szenvednek." – fogalmaz a Magyar Madártani Egyesület (MME).
A jó hír az, hogy jó tervezéssel elkerülhetők a madárbecsapódások. Számos, a problémát okozó üvegtáblákra rögzíthető dekoratív minta létezik, amelyeket a madarak jól érzékelnek.
Minél vonzóbb – fákkal, növényekkel színesített – egy hely, a madarak számára annál nagyobb az ütközés lehetősége. Ezért a fákkal és bokrokkal borított környezetben különösen nagy figyelmet kell fordítani a madárvédelemre.
A szitanyomással vagy fóliával felvitt látható jelölések és minták az üvegtáblákon a legjobb védelmet nyújtják az üvegházak vagy istállók ablakaira érkező madárbecsapódások ellen. Ahhoz, hogy a tükröződés megtörjön, kívülről kell rögzíteni a jelöléseket.
A kutatók szerint hatékonynak bizonyulnak a nagy kontrasztú pont- és rácsminták, valamint a csíkos ábrázatok, de jó megoldásnak tűnnek a kívülről vízszintesen vagy függőlegesen rögzített szalagminták, matricák. A színek közül a narancs különösen jól érzékelhető a madarak számára.
Az üveg alternatívái: síküveg helyett használjunk anyagában mintás, bordázott vagy mattüveget.