Július végére a tavaly ősz óta tartó csapadékhiány miatt az ország területének döntő többségén súlyos vagy nagyfokú aszály alakult ki – mondta Nagy István agrárminiszter.
A búzánál elkönyvelt mintegy 25%-os terméskiesés után mára a kukoricaállomány az Alföldön és Közép-Magyarországon a területek jelentős részén megsemmisült, és most már a Dunántúl termését fenyegeti.
Az alföldi területeken a gyepek is teljesen kisültek, a gazdálkodók nem tudnak legeltetni és kaszálni.
„A helyzet az ágazatunkban rendkívüli, az alföldi területeken tragikus. Az állattenyésztés számára a drasztikusan emelkedő takarmány- és energiaárak mellett, a legelők kiszáradása, valamint az állatbetegségek jelentenek komoly nehézséget” - mondta a miniszter.
Az aszály miatt kiégett legelők arra kényszerítik a termelőket, hogy vásárolt abraktakarmánnyal és távolabbról szállított tömegtakarmánnyal etessék az állatokat, amely természetesen drasztikus mértékű költségnövekedéshez vezet.
Az agrárium gyors megsegítése érdekében az Aszály Veszélyhelyzeti Operatív törzs első ülését követően azonnal intézkedések bevezetését javasolja.
Az operatív törzs továbbra is folyamatosan dolgozik és figyelemmel kíséri az ágazatban kialakult helyzetet - mondta Nagy István.
Mint mondta, várják a gazdák javaslatait, és tovább dolgoznak azon, hogy rövid, közép, és hosszú távú megoldást találjanak a történelmi aszályhelyzet kezelésére.