Az SNV Netherlands Fejlesztési Szervezet tanulmánya szerint a zimbabwei nők nagy része már nem engedheti meg magának, hogy női higéniai termékeket vásároljon. A két amerikai dollárnak (kb. 800 forint) megfelelő egészségügyi betét ára ugyanis már megfizethetlennek számít az ország több millió érintettje számára, akik a szegénységi küszöb alatt élnek.
Az egészségügyi betét olyan luxus lett, amelyet már nem vehetek meg magamnak, vagy a lányaim számára"
– mondta el Vhene Gumedhe, egy helyi lakos, aki ezután azt is elmagyarázta, hogyan működik a tehéntrágya, a helyzet kreatív megoldásaként.
Fogom a trágyát, megformázom és hagyom száradni, hogy könnyen felszívja a vért. A lányok természetesen nem teszik közvetlenül a bőrre a tehénpogácsát, hanem valamilyen ruhaanyagot tekernek köré előbb. Miután pedig használták, a földbe temetik azt, ugyanis a shona kultúra nem engedi meg, hogy a férfiak lássanak ilyesmit."
- teszi hozzá.
(A shonák a dél-afrikai ország legnagyobb etnikai csoportját, Zimbabwe lakosságának 80 százalékát alkotják.)
A helyi anya, és lányainak története a dél-afrikai nemzet több millió elszegényedett asszonyának helyzetét tükrözi, akik kétségbeesett módszerekhez folyamodnak a menstruációjuk idején.
A Nő- és Ifjúsági Ügyek Minisztériuma szerint a lányok 67 százaléka hiányzik az iskolából a menstruációjuk alatt, mert nem jutnak hozzá az egészségügyi termékekhez, valamint a tiszta mellékhelyiségekhez. Az oktatás elmulasztása mellett azonban az egészségügyi szakértők a fertőzések miatt is jogosan aggódnak, ugyanis a fenti, és hozzá hasonló elterjedt módszerek táptalajt jelentenek a szalmonellának, az E. coli-nak és számos olyan baktériumnak, amelyek a reproduktív szervek betegségeihez vezethetnek.
A drága higéniai termékek, nem steril eszközökkel való helyettesítése miatt sok nő panaszkodik altesti viszketésre és fájásokra, a kórházi vizsgálat során pedig gyakran észlelünk gombás fertőzéseket sőt, a méhnyakrák korai jeleit is"
- panaszkodik Theresa Nkhoma, a Közszolgálati, Munkaügyi és Szociális Jóléti Minisztérium közösségi gyermekgondozási dolgozója.
Az egészségügyi dolgozó azt is hozzátette;
azt szorgalmazzák, hogy a nők kapjanak varrógépeket a falvakban, hogy megtanulhassanak újrafelhasználható betétet készíteni.
Bár a helyi kormány már tett erőfeszítéseket a helyzet enyhítésére azzal, hogy az összes egészségügyi termékre kivetett adót eltörölte, azonban a zimbabwei nemzeti statisztikai hivatal adatai szerint a szegénységet így is súlyosbítja a 191,6 százalék feletti infláció.