Jelenleg nem létezik semmilyen kezelés vagy vakcina a Marburg ellen, amely főként fertőzött denevérekről terjedhet át az emberre. A nyugat-afrikai országban ez az első alkalom, hogy az Ebola-szerű betegség terjed.
A hónap elején a déli, Ashanti régió korházában vettek vért két pácienstől, amelyek alapján kiderült, hogy a betegeknek Marburg vírusa van.
A ghánai egészségügyi szolgálat (GHS) közlése szerint a mintákat a szenegáli Pasteur Intézetbe is elküldték, amely szintén megerősítette a diagnózist.
Ez az első alkalom, hogy Ghána elismerte a Marburg-vírus megjelenését az országban
– mondta el a GHS vezetője, Patrick Kuma-Aboagye.
A Marburg közel annyira halálos, mint az Ebola, és olyan tünetei vannak, mint a magas láz, fejfájás, valamint a belső és külső vérzés. A GHS közleménye szerint jelenleg kilencvennyolc embert tartanak karanténban, akikkel az azonosított két beteg korábban kapcsolatba került.
A ghánai egészségügyi hatóságok gyorsan reagáltak, és megkezdték a felkészülést egy esetleges járvány kitörésére
– mondta el az Egészségügyi Világszervezet (WHO) afrikai regionális igazgatója, Dr. Matshidiso Moeti.
A WHO szerint korábban a Marburg-vírus már szórványosan jelen volt Angolában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Kenyában, Dél-Afrikában és Ugandában is.
A fertőzés korábbi járványadatai alapján a megerősített esetek halálozási aránya 24 százalék és 88 százalék között mozgott, a vírustörzstől és a kezeléstől függően. Az első két beteg egyébként kedden meghalt.
Mivel a betegség fertőzött állatokról, főként denevérekről terjedhet át az emberre, ezért a ghánai egészségügyi hatóságok azt tanácsolták a helyi lakosságnak, hogy kerüljék a denevérkolóniák által lakott barlangokat, és fogyasztás előtt a húskészítményeket alaposan főzzék meg. Ezen túlmenően mindenkinek, akiről kiderül, hogy érintkezésbe került a betegekkel - beleértve az egészségügyi személyzetet is -, el kell szigetelődnie.
Európában nem találtak ilyen beteget, és a WHO abban bízik, hogy távol lehet tartani Európát a járványtól.