A háború rendkívül kedvezőtlenül hatott az USA gazdaságára is. Idén júniusban 9,1 százalékos volt az éves alapú amerikai háborús infláció, ami 1981 novembere óta a legmagasabb ütemnek számít. Ráadásul a háborús infláció az elemzői várakozásokat is felülmúlta. A szakértők ugyanis 8,8 százalékra számítottak, miután májusban 8,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak – írja a Trading Economics.
Az energiaárak elképesztő ütemben, 41,6 százalékkal emelkedtek, erre 1980 áprilisa óta nem volt példa.
Az üzemanyag 59,9 százalékkal, a fűtőolaj 98,5 százalékkal, a villamos energia pedig 13,7 százalékkal drágult. A földgáz ára 38,4 százalékkal volt magasabb, mint tavaly júniusban.
Az élelmiszerek 10,4 százalékkal drágultak az USA-ban, ami 1981 februárja óta a legerősebb ütem volt. A lakhatási költségek ugyancsak emelkedtek, 5,6 százalékkal.
Az energiaárakat és az élelmiszereket kiszűrő maginfláció 5,9 százalékos volt.
Ez bár némileg elmaradt a májusban mért 6 százaléktól, de felülmúlta az 5,7 százalékos elemzői várakozást.
Havi összevetésben a fogyasztói árak 1,3 százalékkal emelkedtek, míg a maginfláció 0,7 százalékos volt. Mindkettő meghaladta az elemzői várakozásokat.
Mindez végső soron azt jelentheti, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve folytathatja az intenzív szigorítását, hogy igyekezzen visszaszorítani a háború miatt növekvő inflációt a világ első számú gazdaságában. Mivel pedig az amerikai jegybank eddig agresszívabban lépett föl, mint az Európai Központi Bank, így tovább folytatódhat az amerikai dollár erősödése az euróval és a világ más fizetőeszközeivel szemben.