Áramkorlátozásokat kellett bevezetni Kína egyes részein az elképesztő hőhullám miatt. Sokan aggódtak, hogy megismétlődhetnek a tavalyi áramkimaradások, amelyek az ország több jelentős termelési központját is érintették.
Az elemzők azonban most némileg bizakodóbbak, és arra számítanak, hogy a nyár végével megszűnhetnek az áramkorlátozások
– írja a CNBC.
Most viszont még nehéz a helyzet. Például Sanghajban a hatóságok lekapcsolták a világítást a város híres folyóparti pontján (Bund), hogy így spóroljanak az energiával. De a Jangce folyó partján fekvő településeken is több helyen rendeltek el korlátozásokat. A délnyugati Szecsuan tartomány területei is rekord hőhullámmal küzdenek. A perzselő hőség pedig megzavarta a növények fejlődését, és az állatállományt is veszélyezteti.
A kínai állami média tájékoztatása szerint a délnyugat-kínai Csungking városában a legtöbb bevásárlóközpont csak délután 4 és este 9 óra között nyit ki, hogy csökkentsék a légkondicionálással járó energiafelhasználást.
Hétfőn több bozóttűz tombolt Csungking környékén, amiért a hatóságok a hőhullámot és a folyamatos szárazságot okolták. Repülőjáratokat töröltek, és 1500 embert kimenekítettek a térségből.
A Hszinhua állami hírügynökség jelentése szerint 14 régiót és tartományt érint a közepesen súlyos vagy súlyos aszály.
A helyi önkormányzatokat felszólították, biztosítsák a vízkészleteket és szükség esetén generáljanak mesterségesen csapadékot – ennek érdekében permetezzenek vegyszereket a felhőkbe, hogy esőt hozzanak létre.
A szakértők azonban jelezték, van egy fontos különbség az idei és a tavalyi áramellátási problémák között. Idén ugyanis az 1961 óta nem látott hosszúságú hőhullám miatt kell korlátozásokat bevezetni, míg tavaly az infrastruktúra régóta fennálló problémái okoztak kimaradásokat. Vagyis idén a nyár végével valószínűleg enyhülni fog az energiaellátási válság.
Az idei problémák azonban így is jelentősek.
A Jangce folyóba befolyó csapadék csökkenésével a vízenergia-tározók vízszintje is lecsökkent, ami ugyancsak visszafogja az energiatermelést.
Szecsuanban emellett a gyárak áramellátását visszafogták a lakossági felhasználás javára, ami épp a tavalyi szeptemberi-októberi válságra emlékeztetette a lakosságot. Akkor azonban a válság olyan súlyos volt, hogy egyes helyeken még a közlekedési lámpákat is lekapcsolták a spórolás érdekében.
Közben a lakosság áramfelhasználása júliusban 26,8 százalékkal volt magasabb a tavalyinál – írta jelentésében a Fitch Ratings.
Ugyancsak fontos különbség a tavalyi és az idei áramkimaradások között, hogy tavaly olyan fontos ipari területek voltak érintettek, melyek leállása jelentősen visszafogta a kínai GDP növekedését a harmadik negyedévben – mondta Larry Hu, a Macquarie vezető kínai közgazdásza. Ennek most kisebb az esélye, mivel Szecsuan tartomány csak a kínai ipari termelés 4 százalékát adja.
Mindazonáltal a nyersanyagpiacon okozhatnak zavarokat az idei kimaradások.
Például a lítium ellátási láncában adódhatnak fennakadások, mivel Szecsuan termeli a kínai lítium 20 százalékát, az alumínium 5 százalékát és a poliszilícium 13 százalékát.
Az áramkimaradások hatásai azonban várhatóan csak átmenetiek lesznek – emelte ki Hu.
Ennek ellenére egyes elektronikai termékek, például az elektromos autók akkumulátorainak drágulására lehet számítani, még ha csak rövid ideig is – tette hozzá az elemző.